Akıllı Telefonunuzun IMEI Numarasını Öğrenme Yolları

 • - 17 Kasım 2014

Her iyi ya da kötü, pahalı ya da ucuz cep telefonunun kendine özel bir numarası vardır. Bu numara IMEI numarası olarak tanımlanır. Özellikle ülkemizde telefonun çalıntı olup olmadığı, kayıt durumu bu numara sayesinde kontrol edilmektedir. 15 ya da 16 haneli olan IMEI numaranızı bildiğiniz takdirde, çalınan telefonunuzu geriye getirmek çok kolay olacaktır.

Peki, cep telefonunuzun IMEI numarasını nasıl öğrenebilirsiniz? Aslında bunun için birden fazla yol mevcut. Bizler de resimler ile Android ve iOS işletim sistemli cihazlarınız için IMEI numaranızı nasıl öğrenebileceğinizi anlatmak istedik.

iOS İçin Öğrenme Yolları

 • *#06# Yöntemi

Belki de en fazla bilinen metottur. Yıllardır akıllı olmayan cihazlarda da kullanılan bu yöntem ile IMEI numaranız kolaylıkla öğrenilebilir. Arama bölümüne girip *#06# tuşlamasını yaptıktan sonra ekranda IMEI numaranız belirecektir.

Akıllı Telefonunuzun IMEI Numarasını Öğrenme Yolları Konu içi 1

 • Cihaz Hakkında Bölümü

Cihaz bilgilerinin bulunduğu kısımdan da IMEI numarası kolaylıkla öğrenebiliyor. Menüden ayarlar kısmına girdikten sonra “Genel>Cihaz Hakkında” kısmından IMEI numarası öğrenilebilir. Ayrıca burada diğer faydalı bilgilere de ulaşılabiliyor.

Akıllı Telefonunuzun IMEI Numarasını Öğrenme Yolları Konu içi 2

 • iTunes Yoluyla Öğrenme

Eğer iOS işletim sistemli cihazınız varsa, bilgisayarlarınızdan iTunes uygulamasını da kesinlikle kullanıyorsunuzdur. iPhone bilgi ekranı kısmını kullanarak, iTunes’tan da IMEI numarası öğrenilebilmekte.

Akıllı Telefonunuzun IMEI Numarasını Öğrenme Yolları Konu içi 3

 • Cihazın Arkası

Belki de özel kap kullanmıyorsanız öğrenmenin en zahmetsiz yoludur. Resimde de görebileceğiniz üzere iPhone cihazlarının arkasında IMEI numarası yazmaktadır.

Akıllı Telefonunuzun IMEI Numarasını Öğrenme Yolları Konu içi 4

 • Cihaz Kutusunun Arkası

Diyelim yukarıdaki hiçbir yolu uygulayamadınız ancak cep telefonunuzu kaybettiniz. O zaman satın aldığınızın cihazın kutusunun arkasına bakmanız yeterli olacaktır. Tıpkı cihazın arkasında olduğu gibi, kutusunun arkasında da IMEI numarası yer almaktadır.

Akıllı Telefonunuzun IMEI Numarasını Öğrenme Yolları Konu içi 5

Android İçin Öğrenme Yolları

 • * #06# Yöntemi

Tıpkı iOS kısmında anlattığımız gibi, Android cihazlarda da *#06# kodunu arama kısmına girdiğiniz zaman IMEI numaranız karşınıza çıkacaktır.

Akıllı Telefonunuzun IMEI Numarasını Öğrenme Yolları Konu içi 6

 • Cihaz Hakkında Bölümü

Cihazınızda Ayarlar > Telefon Hakkında > Durum yolunu izlerseniz, IMEI numaranız da dâhil olmak üzere birçok bilginize ulaşabilirsiniz.

Akıllı Telefonunuzun IMEI Numarasını Öğrenme Yolları Konu içi 7

 • Google Dashboard Yoluyla Öğrenme

Google’ın bilgi sorgulama ekranı olan bölümünden rahatlıkla cihazınızın IMEI numarasını öğrenebiliyorsunuz. Dashboard linki: https://www.google.com/settings/dashboard

Akıllı Telefonunuzun IMEI Numarasını Öğrenme Yolları Konu içi 8

 • Pilin Alt Kısmından Öğrenme

Birçok cihazın pili dâhili olduğundan bu yöntemi uygulayamayabilirsiniz. Ancak cihazınızın pili çıkabiliyorsa, hemen pilin altında yer alan kısımdan IMEI numaranızı çıkartabilirsiniz.

Akıllı Telefonunuzun IMEI Numarasını Öğrenme Yolları Konu içi 9

 • Cihazın Kutusundan Öğrenme

Tıpkı iOS cihazlarında olduğu gibi, Android işletim sistemli cihazların da kutularında güvenlik barkodu bulunur. Bu kısımdan IMEI numaranızı çıkarabilirsiniz.

Akıllı Telefonunuzun IMEI Numarasını Öğrenme Yolları Konu içi 10

Görüntülemeler
147
Konu Etiketleri:
Konu Kategorileri:
Mobil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.