Akıllı Telefonunuzun Şarj Süresini Uzatın!

Android işletim sistemi ve iOS İşletim Sistemi kullanıcılarının kanayan yarası ve en çok şikayet ettiği konu olan şarj süresi ile alakadar olarak önerilerimiz aşağıdaki şekilde sıralanmıştır. Bunları uygulayarak şarj süresini %60-%100 oranlarında arttırmanız mümkündür.

 • Aksesuar Kullanarak Şarj Süresini Uzatmak

Şarj süresini, dock, aksesuar kullanarak uzatmak mümkündür. Genel olarak en çok kullanılan iki mobil cihazı ele alalım. Samsung Amiral Gemilerinden, Galaxy S IV, Apple’ın Iphone 5’i için şarjlı kılıf, kablosuz şarj aparatı* bulunabilirken, diğer android mobil cihazlar bulunmayabiliyor. Yani aksesuar kullanarak şarj süresi uzatma işlemi sadece amiral gemisi telefonlarda işe yarıyor diyebiliriz. Bu sınıfta;

 • iPhone 4, 4S, 5
 • Samsung Galaxy S III, IV
 • Samsung Galaxy Note
 • Samsung Galaxy Note II
 • Samsung Galaxy S III Mini

Gibi cihazların şarj süreleri, aksesuar kullanılarak uzatılabilmektedir.

 • Kısıtlamalar ile Şarj Süresi Uzatmak

Affınıza sığınarak söylüyoruz ki; en saçma bulduğumuz şarj süresi uzatma yoludur. İki bin Türk Lirası para verdiğim bir cihazın özelliklerini kısıtlayacaksak, almamızın ne manası olur ?
İşin şakası bir yana, kısıtlamalar ile şarj süresini uzatma ile şarj dayandıran kullanıcılar yok değil. İzledikleri yollar ise;

 1. Ekran Parlaklığını En Kısık Hale Getirmek ya da Otomatiğe Almak
 2. RAM’i boşaltmak (Açık uygulamaları kapatarak RAM’i boşaltabiliyorsunuz. Bu işlemi iOS’ta yapmak için, ortadaki tuşa iki kez seri olarak basıp, altta çıkan uygulamaların üstüne titreyinceye kadar basılı tutun, açık kalan uygulamaların sağ üst köşesinde çıkan işarete basarak kapatabilir, RAM’i boşaltabilirsiniz. Androidde ise, orta tuşa basılı tutup gelen ekranın soldaki grafik resmine dokunarak çıkan RAM penceresinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.)
 3. Ses ayarlarını kısmak
 4. Titreşimi kapatmak
 5. Mobil veri ve Wifi gibi bağlantı seçeneklerini sadece kullanılacağı zaman açmak.
 6. Android’de, Ana ekrandaki widgetları kaldırmak.

Yukarıda sayılan metotlarla, şarj süresi uzatılabilmektedir.

 • Uygulama kullanılarak Şarj süresi uzatmak

GoPowerMaster, GoBatteryGo gibi uygulamalar kullanılarak bataryanın ömrünü uzatmak mümkün. Batarya ömrünü uzatmak için, uygulamaların aslında özellikler ile oynadığını söylemek yanlış olmaz. Aksesuar kullanmayan kullanıcılar için, örnek olarak

GoPowerMaster uygulamasını ele alalım.

Bu tarz uygulamaların başını çeken GoPowerMaster uygulaması; iOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılabilir bir uygulamadır.

Size 3-4 farklı opsiyon sunar. Bu opsiyonlar, Custom Mode, Super Mode, Ultimate Mode, Normal Mode şeklinde ayrılabilir. Güncellemeler ile arttırılmış olabilir.
Bu tarz uygulamaların başını çeken GoPowerMaster, sizin yapılandırma ayarlarınıza göre;
Siz tuş kilidini kapattığınızda, wifi, mobil veri, bluetooth, senkronizasyon, arkaplanda çalışan uygulamalar gibi şarjınızı bitiren ne varsa kapatır. Tuş kilidini tekrar açtığınızda ise bunu aktif eder. Bu da size, aç kapa yapmaktan kurtulmayı getirir. Wifi, mobil veri ve bluetooth gibi bağlantı seçeneklerini her zaman açık tutup, tuş kilitlendiğinde kapalı tutabilirsiniz.
RAM boşaltımı işlemini düzenli olarak yaparak, veri kaybı olmaksızın cihazı hızlı tutar.
Bu tarz uygulamaların ücretsiz versiyonlarında kısıtlamalar olabilmektedir, Play Store’dan ya da App Store’dan ücretli versiyonlarına erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git