Alibaba 25 Milyar Dolarlık Satış Rekorunu Kırdı!

Çin’in en büyük online alışveriş pazarlarından olan Alibaba, 11.11.2017 tarihinde bir günde yapılan en yüksek satış miktarı ile 25 Milyar Dolar seviyesini gördü, hatta bu rakamı geçti. Böylelikle Alibaba rekoru da ele geçirmiş oldu.

Biraz daha açık konuşalım. Alibaba, RMB (Renminbi, ¥) yani Çin’in resmi para biriminde, 163.8 milyarlık satış yaptı. İşte Renminbi yani Çin parasını Dolar bazına çevirdiğimizde, tamı tamına 25.3 milyar Dolar gibi devasa bir miktar ediyor. Alibaba, bünyesinde barındırdığı Taobao ve Tmall sayesinde dünya çapında inanılmaz satışlar gerçekleştiriyor. Edinilen bilgiye göre, 24 saatlik süreçte “1.48 milyar adet” işlem gerçekleştirilmiş.

Geçtiğimiz yıl yapılan satışlar göz önüne alındığında Alibaba sitesinin, 120.7 milyar RMB (17.79 milyar Dolar) artış göstererek yüzdelik dilimde %39 seviyesinde artış olduğu anlaşılıyor. Bu büyümenin en büyük kaynaklarından birinin, Çin’de gösterdiği yerel bazlı faaliyetler olduğu gösteriliyor.

Bu satış rekorunu daha iyi anlayabilmeniz açısından, bir de karşılaştırma yapalım… Parekendeciler, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük alışveriş günü olan “BLACK FRIDAY“de toplamda 3 milyar Dolar satış yapıldığı ve bunun rekor olduğu açıklamışlardı. Ardından gelen “CYBER-MONDAY” gününde de yine bir rekor kırılarak 3.45 milyar Dolar seviyesine ulaşılmıştı. Ancak bu seviye bile, Alibaba’nın seviyesinin 8’de biri kadar.

Alibaba’nın bu yılki 11/11 satışlarının ilk 30 dakikalık sürecinde 7 milyar Dolarlık ürün satışı yaptığını bildirdi. İlk 12 saatlik süreç tamamlandığında ise bu miktarın 18 milyar Dolar‘a ulaştığı söyleniyor. Ayrıca elde edilen diğer bir bilgi de, mobil kullanıcıların inanılmaz derecede artmış olduğu. Tabi günümüzün Mobil devri olduğu düşünüldüğünde, başarılı bir çalışma sürdürüldüğü düşünülebilir. Alibaba, bu yılki satışlarının %90’lık miktarının mobil cihazlardan yapıldığını iletirken; 2016 yılında bu rakamın %82, 2015 yılında ise %69 olduğu edinilen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git