Android 5.0 Lollipop ile Gelecekler

  • - 10 Kasım 2014

Android Kitkat sürümü çıkalı henüz fazla zaman olmadı, ancak Android işletim sistemi kendini sürekli yenileyen bir sistem olduğu için çalışmalar aralıksız devam ediyor. Birçok akıllı telefon kullanıcısı daha Kitkat güncellemesini bile alamamazlıktan yakınırken, Android 5.0 Lollipop sürümü de duyuruldu. Neler getireceğini bu başlık altında duyurup sizin de görüşlerini almak istedik.

Android 5.0 Lollipop sürümü akıllı telefonlar, tabletler ve giyilebilir akıllı cihazlar olan akıllı saatlerde yer alacak. Google o kadar yoğun çalışmalar sürdürdü ki, gelecek haftalarda sunulacak olan Motorola Nexus 6 ve HTC Nexus 9 tablet ilk güncellemeyi alan cihazlar olacaklar.

Android Lollipop - Konu İçi 1

Öncelikle arayüz ile başlayalım. Google, yeni Android sürümünde “Materyal” adı verilen arayüz getiriyor. Arayüzün daha canlı ve katmanların daha kullanışlı olduğu söylenebilir. Son zamanlardaki UI tasarımları basit ve sadeydi. Materyal ise yine basit ancak kesinlikle sade değil. “Materyal” ile 2 de yeni Widget geliyor. Bunlardan ilki ListView ile benzerliğe sahip olan “RecyclerView”, ikincisi ise CardView.

Android L’de gerçek zamanlı 3D animasyon özelliği de geliyor. Bu özelliği iOS 7 ile benzerlik gösteriyor. Önceki zamanlarda bazı üçüncü parti uygulamalarla sağlanabilen bu özelliğin resmileşmesi de Android kullanıcılarını sevindiren haberler arasında.

Android Lollipop - Konu İçi 2

Android işletim sisteminin önemli bir parçası olan gezinme tuşları da, bu sürüm ile değişiklik geçiriyor. Hatta bazı uygulamaların içerisinde de bu değişikliklere rastlayabiliyorsunuz. Üçgen ve daireler insanlara Playstation’u andıracak.

Android Lollipop - Konu İçi 3

Android Lollipop’un bildirim ekranında da değişikliğe gidiliyor. Artık kilit ekranındayken bildirimlerinizi görüp, kolayca işinizi görebileceksiniz. Tabi bu kilit ekranındaki görüntü sadece opsiyon olacak. Dilerseniz kapatabileceksiniz. Tek dokunuşunuz bildirimlerin tüm detayını gösterebilecekken, yine ufak bir hareket ile tüm bildirimlerinizi silebileceksiniz.

Android Lollipop - Konu İçi 4

Artık oyun oynarken biri sizi aradığında tüm ekranınızı kaplamayacak. Böylece oyunlarınız yarıda kalmayacak ve dilerseniz hemen reddedip keyfe devam edebileceksiniz. Çağrı bildirimi ufak bir pencere şeklinde yukarıdan inecek.

Gelelim işin can alıcı kısmına. Android L 64-bit’lik CPU desteğiyle geliyor. ART yapısı ile artık 64-bit’lik CPU’ları destekleyecek Android belki de en büyük rakibi iOS’un avantajlarından birini yok etmiş oluyor. 64-bit CPU sayesinde uygulamalar daha az güç tüketip daha yüksek performansta çalışıyorlar.

Tüm bu özelliklerinin dışında Bluetooth 4.1 desteği, akıllı saat uyumluluğu, Android TV, Google Aramalar’ında otomatik link gibi birkaç özellik daha geliyor. Bizler de tüm Android severler gibi 5.0 Lollipop sürümünü dört gözle bekliyoruz. Bakalım performansın yükselmesi ile Android dünyasında ne gibi değişiklikler olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.