Android Cihazlara da Parmak İzi Sensörü Gelecek

parmak-izi-okuyucu.jpg

Mobil teknolojilerinin zaman içerisinde yaşadığı büyük gelişmeler herkesin ilgisini çekmeye devam ediyor. Firmalar arasında ki büyük rekabet, daima en kaliteli ürünlerin çıkmasına ve bunların çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşmesine olanak sağlıyor. Android, mobil işletim sistemlerinin günümüzde ki devi olarak biliniyor. Sürekli olarak yeni uygulamaları ile de marka anlaşmalarını sürekli arttırıyor.

Android parmak izi sensörü, KitKat 4.4 sürümü ile akıllı telefonlar sayesinde hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Akıllı telefonların güvenlik hususları aslında çok gelişmiş bir hal almıştı. Çalınma durumlarında GPS teknolojisi ile kendi cep telefonunuzu takip edebilme şansınıza sahip olabiliyorsunuz. Ancak parmak izi sensörü, tüm bu uygulamaların sonucu olacak gibi görünüyor. Uygulamadan ziyade artık Android işletim sisteminin bir parçası olarak geliştirilen bu sistem 15 Ekim’de tanıtımı yapılması beklenen HTC One Max telefonu ile daha detaylı bir şekilde açıklanacak.

Parmak İzi Sensörü Nasıl Kullanılacak?

Aslında bu uygulamayı, bilgisayarlarımızda ki yüz tanımlama sistemi olarak da nitelendirebilmek mümkündür. Telefonunuz, tuş kilidi sonrasında dahi parmak izi okuması istiyor. Elbette ki bunun ayarlarını siz yapıyorsunuz. Dilerseniz yine model girişi ile tuş kilidi ayarlayabilecek dilerseniz ise parmak izi sensörü ile onaylama ayarı yapabileceksiniz.

Baş parmağınızı telefonun ilk kurulum esnasında Android uygulama çerçevesinde tanıtacak ve adeta telefonunuzu DNA’nıza lisanslayacaksınız. Daha sonra telefon her türlü işlem öncesinde parmak izinizi görmek isteyecek. Parmak iziniz olmadan telefonun kullanılması imkansız bir hal alacak. Android 4.4 KitKat sürümüne entegre edilen bu muhteşem teknoloji sayesinde güvenliği hat safhaya çıkarmış oluyorsunuz. Telefonunuz çalınsa bile parmak izinizi görmeden kimse kullanamayacak ve parmak izi onayı olmadan formatlanamayacak. 14 Ekim 2013 tarihinde duyurulması beklenen bu güncelleme HTC One Max akıllı telefon modelinde ilk olarak hayatımıza girecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git