Android DNS Adresleri Nasıl Değiştirilir?

Kimi zaman kullandığımız akıllı telefonlar ile internete girerken bazı yasaklı sitelerle karşılaşırız. Bu yasaklı sitelere girebilmek için tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi telefonlarda da DNS adreslerinin değiştirilmesi bu sitelere girmek için yeterlidir. Üstelik bu işlem yasadışı bir işlem de değildir. Çünkü eğer devlet isterse bütün DNS adreslerinden bu sitelere erişimi yasaklayabilir.

Şimdi de gelelim Android işletim sistemi kullanan cihazlarda DNS ayarı işleminin nasıl yapılacağına. Eğer telefonunuzla internete girerken Wi-Fi bağlantısını kullanıyorsanız başka, mobil hattınızın internet bağlantısını kullanıyorsanız başka ayarlar yapmak gereklidir. Ayrıca mobil internet ile bağlantı için DNS adreslerinin değiştirilmesi gerektiğinde cihazın root edilmiş olması gerekmektedir. Ancak Wi-Fi ile bağlanırken DNS adresleri değiştirilmek istendiğinde cihazın root edilmiş olması gerekmez.

Wi-Fi ile Bağlanırken DNS Adresleri Nasıl Değiştirilir?

Aşağıda anlatacağımız yollar her Android sürümü için farklılık gösterebilir ancak her sürümde menülerin isimleri birbirine çok benzerdir.

  • Cihazın ana menüsüne girin
  • “Ayarlar”a girin,
  • “Kablosuz” menüsüne giriş yapın, burada cihazın bağlı olduğu ve olmadığı Wi-Fi ağları görünecektir,
  • Cihazın bağlandığı Wi-Fi ağının isminin üzerinde parmağınızı basılı tutun,
  • Açılan menüde “Ağı Değiştir” yazan yere girin,
  • “Gelişmiş Seçenekler” kısmına girin,
  • Burada bulunan ayar DHCP olarak ayarlanmıştır. Bu ayarı “statik” olarak değiştirin,
  • Bu ayarın hemen alt kısmında bulunan DNS numaralarının yazılabileceği kutucukları göreceksiniz. Bu kutucuklara istediğiniz DNS adreslerini girebilirsiniz. Bizim tavsyemiz Google’ın DNS adresleri olan 8.8.8.8 – 8.8.4.4 adreslerini girmenizdir.
  • Artık bu Wi-Fi ağı ile bağlanmaya çalıştığınızda bu DNS adresleri kullanılacaktır.

Mobil Hat Bağlantısı ile İnternete Bağlanırken DNS Ayarlarını Değiştirmek

Şimdi de gelelim Wi-Fi haricinde akıllı telefonun kendi internet bağlantısını kullanırken cihazın DNS adreslerinin nasıl değiştirilebileceğine. Yazımızın başında bu işlem için Android işletim sisteminin root edilmiş olması gerektiğini söylemiştik.

Root etme işlemi yapılmış Android cihazınıza öncelikle internetten Set DNS isimli uygulamayı yükleyin. Aslında bu işi yapabilen başka uygulamalar da vardır ancak biz sizlere kolay kullanımı sebebiyle Set DNS uygulamasını öneriyoruz. Bu uygulamayı ilk açtığınızda uygulama sizden izin isteyecektir. “rememberchoiceforever” (seçimimi daima hatırla) yazan yere tıkladığınızda bundan sonra yaptığınız ayarın sabit kalması sağlanır. “Allow” (izin ver) seçeneğine tıklayarak uygulamaya giriş yapın.

Uygulamaya girdiğinizde çok sade bir DNS değiştirme ekranıyla karşılaşacaksınız. Ekrandaki DNS kutucuklarına istediğiniz DNS adreslerini girebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz tıpkı Wi-Fi ayarlarında söylediğimiz gibi Google’ın sunduğu DNS adreslerini kullanmanızdır. 8.8.8.8 – 8.8.4.4 yazarak onaylayın. Artık internete bu DNS adresleri ile bağlanacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git