Android En Çok Alan Kullanan İşletim Sistemi

Günümüzde akıllı telefonlar vazgeçilmez araçlarımız olmuş durumda. Her yıl üreticiler büyük etkinliklerde amiral gemi modellerini tanıtıyorlar.

Firmaların birbirine karşı en büyük silahları ise yazılımlar her üretici kendine özgü yazılım ve arayüzleriyle kendi cihazlarını diğer cihazlardan farklı kılmaya çalışıyor.

Ancak cihazı cazip kılmak amacıyla cihazda yapılan yazılımsal süslemeler arttıkça işletim sisteminin boyutu da büyüyor bu da ister istemez depolama alanları düşük olan cihazlarda sıkıntılara yol açıyor. Hollandalı bir araştırma kuruluşunun yaptığı araştırma hangi işletim sisteminin kullanıcıya daha fazla depolama alanı bıraktığını gözler önüne seriyor.

Araştırma çeşitli işletim sistemleri kullanan 4GB, 8GB ve 16GB depolama alanı kullanan cihazlar üzerinde yapılmış işte sonuçlar;

4GB testlerinde Android işletim sistemi kullanan Optimus L9 ve Xperia J modelleri 4GB depolama alanlarının sadece 2.3 GB bölümünü kullanıcıya sunarken Windows Phone 8 işletim sistemini kullanan HTC WP8S 4GB alanının 3.6GB gibi önemli bir bölümünü kullanıcıya sunuyor.

8GB kapasiteli çihazlara baktığımızda Android işletim sistemi kullanan Xperia V 3.7 GB,S3 mini 4.3 GB,Galaxy S Advance ise 3.9 GB depolama alanı sunuyor. Apple cephesine bakacak olursak iPhone 4 6GB depolama alanı sunarken bu kategoride en bonkör cihaz ise tam 7.4 GB depolama alanı ile Lumia 820 oluyor.

16GB kapasiteli cihazlara baktığımızda ise android cephesinden Galaxy S4 9.1GB depolama alanı ile son sıradaki yerini korurken İOS cephesinde İphone 5 13.4 GB depolama alanı sunarken kardeşi iPhone 4S ise 14GB Depolama alanı
sunuyor.16GB kapasiteli cihazlar listesinin birincisi ise 14.5 GB sunan yine windows phone 8 işletim sistemini kullanan HTC WP8X.

Araştırma sonuçlarında kullanıcısına en geniş alan sunan işletim sistemi sunan işletim sistemi Windows Phone 8 olurken Android işletim sistemi ise en çok depolama alanı kullanan işletim sistemi olmayı başarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git