Android L ve iOS 8 Arasındaki Farklılıklar!

ios-8-android-l1.jpg

Apple ve Google’ın yeni işletim sistemleri iOS 8 ve Android L arasındaki farklar neler?

Öne çıkan iki isim olan Android ve iOS 8, son sürümleri Android L ve iOS 8’i kullanıcıları ile tanıştırdı. Peki bu iki işletim sisteminin benzerlikleri ve farklılıkları neler? Hangisini tercih etmeliyiz?

Arayüz

Android L, materyal tasarımı ile büyük bir değişikliğe gitti. Koyu renk ve yeni yazı tipi ile dikkat çekiyor. 3 boyutlu gölgeleri ve iç içe kaydırma efekti ile istenmeyen ögeler kaldırılıyor.

iOS 8 ise basit ve sade arayüzden vazgeçmiyor. Android L’nin iOS 6 ve iOS 8 den esinlendiği de gayet açık görülüyor.

Uyarılar

İki işletim sistemi de uyarılarda birbirlerine benziyorlar. iOS 8 de kilit ekranında etkileşimli uyarılar varken, bir uygulama açıkken gelen bildirim daha az göze batıyor.  Android L ise nerdeyse iOS 8 ile aynı. Bir uygulama kullanırken gelen bildirim ekranın üzerinden gösteriliyor.

Android L de bir özellik ise Bluetooth cihazınız bağlandığında kilidi otomatik olarak açması. Apple’dan böyle bir adım ise önümüzdeki aylarda tanıtılacak olan iWatch ile  gelecek.

Akıllı saat

Android işletim sistemli cihazlar üzerinden kullanılan uygulamalar, Android Wearlı’lı cebinize otomatik olarak inip güncelleniyor. Bir diğeri de cihazlar arası eşitleme yapılabiliyor. Yani örneğin bir yazıyı hem telefonunuz üzerinden hem de saatinizden birebir takip edebilirsiniz.

Pil ömrü

iOS 8’de Pil Kullanım ekranı ile hangi uygulamanın en çok pili tükettiği görülüyor. Android L ise Poject Volta ile pil ömründen tasarruf edilmesini sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git