Android M Detaylar Belli Oldu

android-m-hakkinda-detaylar-belli-oldu-705x290.jpg

Google’ın yaptığı I/O etkinliği ile birlikte yeniliklerde gelmeye başladı. İlk olarak Android M’i bize tanıtan Google, bir hayli kapsamlı yenilik getirecek gibi.

Merakla beklenen konferansın, merakla beklenen konusu olan Android sürümlerin yeni versiyonu olacak Android M den söz ediyoruz. İsim olarak bir şey söylenmeyen sürümde getirdiği yenilikler bir hayli kullanıcı dostu diyebiliriz.

1600_phphzuacep5281868

Uygulama izinleri konusunda sıkıntı yaşayan Android kullanıcılarına artık Uygulama İzinlerine Tam Kontrol getirildi. Eskiden root yapmadan izinleri değiştirmek mümkün değilken yeni gelen sürüm ile birlikte istediğiniz gibi değişiklik yapabileceksiniz.

wg1fqvtqyqgcaupco4qn

Uygulama bir şeyinizi kullanmak istiyorsa önce sizden izin almak zorunda. Sizin izin verdiğiniz şeyler dahilinde kullanabilecek uygulamalar. Check-in yaptığınız zaman swarmınız artık sizden konum erişimi isteyecek. Ancak onaylarsanız konumunuza erişebileceksiniz.

Yeni gelen önemli şeylerden biri de size atılan bir linki tanıyıp uygulama üzerinden açılması sağlanacak. Yani gelen bir mailde atılan Facebook linki, önce tarayıcıda açılmayıp direk olarak facebook uygulamasında açılacak. Daha önceden tarayıcıda açılıp facebook uygulamasına yöneliyordu artık bu karmaşıklık sona eriyor. Google buna uygulama bağlantıları (app links) adını vermiş.

Son zamanların olmaz ise olmazı Pay sistemlerine bir yenisi daha eklendi ve Android Pay adında mobil ödeme sistemi geldi. Klasik bir ödeme sisteminden farklı olmayacak. Kredi kartı bilgilerinizi ve banka bilgilerinizi telefona kaydedip ” temassız ödeme ” yöntemi ile ödeme yapabileceksiniz.

Bir diğer haberimiz ise Google’ın geliştirdiği parmak izi okuyucuları. Telefonlarda parmak izi olmasına rağmen firmalar kendi yazılımlarını oluşturuyordu. Artık Android M ile birlikte parmak izine de tam destek sağlayacak.

En merak ettiğinizi en sona bıraktık, Android M ile birlikte batarya sorunu ne oluyor diyorsanız eğer hemen açıklayalım. Android M ile daha hızlı ve daha kolay işlemler yapabildiğimiz için doğal olarak batarya ömrüne pozitif bir etki yaratacaktır. Yukarıda saydığımız işlemlere daha kısa zamanda yapmakla birlikte optimizasyonları da göze alırsak Android Lollipop’tan daha fazla pil ömrü olacaktır.

Zaten yapılan araştırmalarda da Android Lollipop’a göre 2 kat daha iyi bir batarya performansı sunacağını Google söyledi. Fakat saf Android için söylendiğini de unutmayalım bunun.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git