Android Root Ayarları Konusunda Bilinmesi Gerekenler

android-root-islemi.jpg

Kullandığımız her teknolojik cihazı geliştirebilme seçeneğine sahip olmamız son derece önemlidir. Android mobil işletim sistemi, bilindiği gibi akıllı telefon teknolojilerinin kullandığı en yaygın modellerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Bu işletim sisteminde ana ayarları sistemden kontrol edebilmek için Root ayarlarını kendiniz yapmanız gerekir. Bu ayarları yaptığınız takdirde telefonunuzu temelinden yönetebilme şansına sahip oluyorsunuz. Elbette ki bu konu hakkında da bilmeniz gereken detaylar söz konusudur.

Öncelikle bilinmelidir ki Android cihazlarda Root ayarlarını aktif ettiğiniz takdirde kesinlikle garanti kapsamından çıkmaktadır. Çünkü telefonu olduğu gibi kendiniz yönetmek üzere ayarlıyorsunuz. Bu noktada sistem üzerinde yaşanabilecek her türlü yazılımsal sorunlardan bizzat kendiniz sorumlu olacaksınız. Şimdi bu konunun detaylarını daha yakından inceleyerek fikir sahibi olalım.

Android Root Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genellikle yazılım geliştiricilerin kullanmasını önerdiğimiz bir sistemdir. Öncelikle Root ayarlarını aktif ettiğiniz takdirde sistemi en ufak bir hareketiniz ile birlikte bozabilme ya da değiştirebilme şansına sahip oluyorsunuz. Aynı zamanda root ayarlarını aktif ettiğiniz an itibari ile ürününüz garanti kapsamından dahi çıkıyor. Çünkü siz bu ayarları aktif ederek ben bir geliştiriciyim ve tüm sorunları çözerim diyorsunuz. Dikkat edilmesi gereken hususlar aynen şu şekilde nitelendirilebilir;

  • Root ayarları geliştiricilerin kullanabileceği ayarlardır. Acemiler kullanamaz, tavsiye edilmez.
  • Root ayarları açıkken en ufak hareketleriniz ile birlikte dahi sistemi olduğu gibi değiştirebilirsiniz.
  • Android root, format gibi birşeydir. Sistemin yapısını değiştirmiş olursunuz.
  • Sistemi artık komutlar ile yönetime geçeceğiniz için mobil yazılımcılığı da tanımanız gerekir.

Bu konulara dikkat etmeniz şiddetle önerilir. Şayet yönetemeyeceğiniz bir sistemi kesinlikle düzenlenebilir hale getirmemelisiniz. Android işletim sistemi içinde bu durum aynen geçerli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git