Android Sürümleri Hakkında Bazı Ayrıntılar

Android 4.2 2012 Kasım ayında çıktı ama çok az cihazda çalışıyor. Üstelik güncellemelerin gecikmesi güvenlik sorunlarını ortaya çıkarıyor. Android 4.3’ün kopyaları internette dolaşmaya başladı. Ancak Key Lime Pie veya KitKat adlı 5. sürüm ise geciktiriliyor. Bu sürümün hangi özelliklere sahip olacağı konusunda kimsenin bilgisi yok. Zaten pek çok kişi bunu umursamıyor. Zira yeni sürümün Android cihaza sahip kullanıcılara ulaşması aylar alacak. Öyle ki Android 4.0 güncellemesi 6 ay Android 4.1 için 7 ay sürmüştü.

    Güncellemeler neden uzun sürüyor? Bunun sebebi uzun süren test dönemi. Eğer işletim sistemi hata testini geçerse ki sadece sistem değil pil ömrü gibi detaylarda test ediliyor. Üreticiler kendi ara birimlerini bu sürüme göre uyarlıyor ürettikleri tüm telefonlarda bu sürümün denenmesi başlıyor. Ardından telefonlar akıcı çalışıp çalışmadıklarını test etmek için Google ‘a yollanıyor. Böylece güncelleme çıkışından aylar sonra tüm testleri atlatmış olarak birkaç cihazda kullanıcıya ulaşıyor. Yeni yazılım gereksinimleri eskilerinden daha fazla oluyor. Bu durumda orta ve düşük seviyeli Android cihazlarda güncelleme yapılamıyor.

Ayrıca üreticiler güncellemelerden para kazanamıyor. Böyle olunca eskiyi güncellemektense yeni cihaz almak daha mantıklı diye düşünülüyor. Örneğin Samsung sadece Galaxy S4 için

Android 4.2 güncellemesi sundu.

Eski sürümleri kullananlar sadece yeni özelliklerden yoksun kalmıyor, ciddi güvenlik açıklarıyla da karşılaşıyorlar. Eski açıkların üreticiler tarafından kapatılması nadir olarak görülen bir durum. Üreticilerin Android güvenliği için yaptıkları açıklamalar bilinen şeylerin tekrarı durumda. Google Play Store veya güvenli sitelerden yükleme yapmıyorsanız tehlikedesiniz diyen üreticiler; Google’nin kendi mağazasında bulunan 30 civarında ki yazılımı zararlı kodlar içerdiği için silindiğini ancak bu yazılımların toplamda 9 milyon kere indirildiğini görmezden geliyorlar. Antivirüs üreticisi NQ Mobile 2013 yılının ilk çeyreğinde 10 milyon civarında Android telefona ve tablete virüs bulaşmasını, piyasada 65 bin çeşit virüs dolaşmasını beklediklerini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git