Android Telefonlarda RAM Ne Kadar Olmalı?

Android-Telefonlarin-Ne-Kadar-RAMe-ihtiyaci-Var.jpg

Android Telefonların Ne Kadar RAM’e ihtiyacı Var

Android telefonlarda RAM ne kadar olmalı? Android cihaz kullanıcıların en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Samsung, Xiaomi, Oppo ve benzer cihazlar Android sistemini kullanıyor olması ile birlikte RAM farklılıkları da ortaya çıkıyor. Her yeni çıkan akıllı telefonlar farklı bellek yapısı ile kullanıcılara sunuyor diyebiliriz. Bu akıllı cihazların 16 GB ve üzeri gibi yüksek belleklere ihtiyacı var mıdır?

Kimisi için satış stratejisi olarak görülürken kimisi için bu durum gerçekten bir ihtiyaç.. Birçok elektronik cihaz üzerinde RAM bulunur ve bu RAM’ler ihtiyaç doğrultusunda eklenir. Özellikle bilgisayar kullanıcıları çok iyi bilir ki, ne kadar fazla RAM olursa; o derece performanslı bir sisteme sahip olmuş oluruz. Ancak, bu durumun Android altyapısına sahip akıllı telefonlarda geçerli olmadığını söylemek isteriz.

İhtiyaçtan daha fazla eklenen RAM sayısı boşa harcanan bir maliyettir. Çünkü Android cihazlar, ihtiyaçları kadar RAM harcar ve fazlasına kesinlikle kullanmazlar.

Android Telefonların Ne Kadar RAM’e ihtiyacı Var

Android Telefonlarda RAM Ne Kadar Olmalı?

Android Telefonlarda RAM Durumu

Android telefonlarda RAM ne kadar olmalı? Android cihazların Linux tabanlı olduğunu düşünürsek, fazla RAM sayısının bir işe yaramayacağını da anlamış oluruz. Diğer uygulamaların eş zamanlı olarak ya da farklı şekillerde yüklenebilmesi için bu cihazlar, RAM’e ihtiyaç duymaz ve yapılan bu işlemler sistem tarafından otomatik olarak gerçekleşir.

Planlanandan daha az belleğin yer alması bazı sorunları beraberinde getirir, çok fazla bellek ise gereksiz olarak yer kapladığı gibi boş maliyettir. Kullandığımız akıllı cihazlar üzerinde 16 GB ve daha fazla RAM bulunur, oysaki 8 GB RAM yeterli olacağı gibi ve hatta artacaktır. İşte, bu yüzden bu durum sadece bir pazarlama stratejisi olarak karşımıza çıkıyor.

Sonuç olarak; Android cihazlar kesinlikle yüksek RAM’lere ihtiyaç duymaz.. Android cihazlar için RAM önemsiz demiyoruz ancak uygun görülenden daha fazla RAM sayısı boş diyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git