• 1524 içerik
  • 24 kategori
  • 2947 yorum

Android’deki Güvenlik Açıkları!

Android işletim sisteminde yeni birçok tehditler ortaya çıkıyor. Ama Google nedense bu sorunları önemsemiyor. Ama en azından tehditlere karşı önlemler alabilmek için Google Play’de mücadele ediyor.

Araştırmacı Szymon Sidor’a göre ortaya çıkan bir tehdit de işletim sistemindeki bir açıktan kaynaklanıyor. Bu açıktan dolayı kamerayla çekilen fotoğrafların uzak başka bir sunucuya gönderilmesi sağlanıyor. Bütün bu işlemler olurken kişi bu durumu fark edemiyor.

Szymon Sidor, gizli bir şekilde fotoğraf çeken uygulamaların Google Play’de olduğunu ama bunun fotoğraf çekildiğini ekranda gösteren ve bu anda ekranın açık olmasının zorunluluğu olduğunu açıklıyor. Ayrıca Sidor kişinin bu durumu anlayıp anlayamayacağını test etmiş ve Android’in güvenlik ayarlarındaki bir açık sayesinde bu işi başarmış.

Normal koşullarda Android işletim sistemi, fotoğraf çekilme anında vizörün ekranda görünmesini zorunlu kılıyor. Yani bu şekilde kişi fotoğraf yada video çektiğini fark edebiliyor. Ama Sidor, test sırasında vizörü yalnızca 1 pixele sığdırabilmiş. Yani bu durum da bir çelişki ortaya çıkıyor. Teste göre kişinin fotoğraf yada video çekildiğinden haberi olmaması demek oluyor. Aynı zaman da Sidor, ekran kapalıyken bile fotoğraf çekebildiğini iddia ediyor. Sidor, herkes için “Lütfen kullanıcılar gizlilik için daha çok uğraşsın” çağrısı yapıyor.

Funda

Yazar: Funda

#editör

Eskişehir Anadolu Üni. Kimya mezunu. Kimya onun için vazgeçilmez olsa da, Medya ve Teknolojiye ilgisini geliştirerek, hayatına bu yönde devam etmekte.

517 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.