Apple Aperture Kaldırılıyor!

Apple’ın fotoğraf düzenleme uygulamalarının en profesyonellerinden biri olan Aperture yayından kaldırılıyor. Aperture uygulamasının boşluğunu ise OS X Yosemite ile gelecek olan Photos uygulaması dolduracak.

2005 senesinde Apple Aperture’nin ilk sürümünü yayınlamıştı. 2010 senesinde ise son sürümü tanıtılmıştı. Yenisi geliştirilmeyecek olan bu uygulama, OS X Yosemite ile beraber gelecek olan Photos ve iCloud Photo Library servisinden dolayı kaldırılıyor. Bu haber Mashable sitesinde doğrulandı. Aperture’nin yeni sürümlerinin geliştirilmemesine rağmen OS X Yosemite işletim sisteminde de ufak güncellemeler alınabilecek.

Aperture, DSLR kameraların profesyonel RAW formatına destek veriyordu. iPhoto uygulamasının gelişmiş hali olarak tanımlanıyordu. Final Cut Pro ile beraber endüstriyel yazılımlar arasında bile yer almıştı.

2008 senesinde 2. Versiyonu, 2010 senesinde de 3. Versiyonu yayınlanan Aperture’nin fiyatı App Store’da 199 Dolardan 77.99 Dolara kadar düşmüştü. Son versiyonunda Flicker ve Facebook desteği de veren uygulama, Adobe Lightroom uygulamasıyla rakip olmuştu. Yeni çıkacak olan Photos uygulaması bekleneni verebilecek mi ve en önemlisi Aperture’nin boşluğunu doldurabilecek mi bekleyip göreceğiz.

Görüntülemeler
68
Konu Kategorileri:
iOS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.