Apple AppStore 1,5 Milyon Uygulamaya Ulaştı

Apple-AppStore-15-Milyon-Uygulamaya-Ulaştı.jpg

Apple’ın düzenlediği geliştiriciler konferansı olan WWDC 2015’te konuşan CEO Tim Cook, 6 yılda 100 milyardan fazla uygulama indirildiğini belirtmişti. Gerçekten de ne kadar büyük bir sayı değil mi? AppStore’da bulunan her uygulamayı anlatmaya kalksak kelimeler yetmez. AppShopper isimli isimli uygulama sayesinde AppStore’da bulunan toplam uygulama sayısının 1,507,779 olduğunu öğrenebilirsiniz.

Biraz daha detaya inelim… Uygulamaların 1,010,928 tanesi iPhone için tasarlanmış. 481,970 tanesi iPad, 545,000 tanesi ise her iki cihazda da çalıştırılabiliyor. Ayrıca Mac işletim sistemli bilgisayarlar için 23,423 adet uygulama bulunuyor.

AppStore uygulama sayısı

AppShopper’ı biraz daha kurcaladığımızda aslında bugüne kadar tam 2,316,413 adet uygulamanın AppStore’a yüklendiğini görüyoruz. Peki neden bu sayı, ilk sayı ile eşleşmiyor diyebilirsiniz. Açıklaması basit, kısa süreli yayına çıkan bu uygulamalar, beğenilmediklerinden ya da yeterince talep görmediklerinden geri çekiliyorlar.

Android ile de ufak bir karşılaştırmayı eksik etmeyelim. Android için AppBrain isimli uygulamaya güvenerek uygulama sayısının 16 Temmuz 2015 tarihi itibariyle 1,609,064 olduğunu öğreniyoruz. Bunların %13’ü kullanışlı değil olarak işaretlenmiş.

Android uygulama sayısı

Apple ile Android arasında bir uygulama savaşı da olduğu açıkça ortada. Her ne kadar Android’deki uygulama sayısı fazla olsa da, kullanışlı uygulamaların sayısının daha önemli olduğunu da unutmamak gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git