Apple, Shazam’ı Satın Alıyor!

apple-shazam.jpg

Son dönemde çevrimiçi müzik platformları her geçen gün daha da gelişiyor. Bunlardan biri olan Spotify, çok büyük bir arşivi bulunan uygulamalardan biri olarak Apple Music’a rakip olmayı başardı. Apple da bu durumun farkına vararak bazı yeni adımlar atmaya hazırlanıyor.

En büyük teknoloji devlerinden biri olan Apple, Apple Music’in daha güçlü hale gelmesi için Shazam’ı satın alacak. Bilindiği üzere Shazam bir filmde, dizide veya herhangi bir yerde çalan şarkıyı algılayarak en kısa sürede şarkının kimin söylediği bulan uygulamalardan biri.

Shazam’ın satın alınmasıyla ilgili resmi bir duyuru yapılmasa da Apple’ın Shazam’ı 400 Milyon Dolar’a satın aldığı ve bunu Pazartesi günü açıklayacağı konuşuluyor. Shazam, tam 16 sene önce kullanıcıların hayatına giren oldukça ihtiyaç duyulan uygulamalardan biri ve indirilme sayısı 1 Milyar’ı geçti. Ayrıca Shazam aracılığıyla bir şarkıyı bulursanız ve o yönlendirme üzerinden şarkı satın alırsanız Shazam’a komisyon da ödenmiş oluyor.

Apple, ilk kez bir satın alma eylemi göstermiyor. Daha önce de Beats’ı satın alarak Apple Music’i güçlendirdi ve şuanda 30 Milyonu geçen kullanıcısı bulunuyor. Spotify’ın kullanıcı sayısı ise 140 Milyon’u geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git