Apple’dan Tarihi Çeyrek

  • Onur
  • - 24 Temmuz 2013

Teknoloji dünyasının öncü isimlerinden Apple, 2013 mali yılının 3.çeyrek sonuçlarını açıkladı. Açıklanan ekonomik veriler Apple’ın tarihi bir mali dönemi geride bıraktığını gösteriyor.

29 Haziran’da sona eren 3.çeyrekte Apple, Wall Street’teki beklentinin üzerine çıkarak 35,3 milyar dolar gelir elde ederken; net çeyrek karı 6,9 milyaroldu. Seyreltilmiş hisse başına kazancın 7,47 dolar olduğu çeyrekte, kar marjı ise %36,9 olarak belirlendi. Kıyaslama açısından; Apple, geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde 35 milyar dolar gelir, 8,8 milyar dolar gelir ve seyreltilmiş hisse başına 9,32 dolar kazanç açıklamış; kar marjı ise %42,8 olarak belirlenmişti.

ABD dışı satışların, gelirlerin %57′sini oluşturduğu açıklanan 3.çeyrekte, operasyonlardan gelen nakit akışı 7,8 milyar olurken; çeyrek içerisinde 18,8 milyar dolar temettü ya da hisse geri alımlarıyla yatırımcılara ödendi. Apple, ayrıca, 12 Ağustos itibariyle hissedarı olanlara, hisse başına 3,05 dolarlık yeni temettü vereceğini duyurdu. Tüm bu veriler birlikte değerlendirildiğinde ise Apple’ın nakit ve likiditesi yüksek varlıklarının değeri 146,6 milyar dolar oldu.

Çeyrekte yapılan ürün satış sayıları ise şöyle:

  • 31,2 milyon adet iPhone satışı (geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu sayı 26 milyondu.)
  • 14,6 milyon adet iPad satışı (geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu sayı 17 milyondu.)
  • 3,8 milyon adet Mac satışı (geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu sayı 4 milyondu.)

Kaynak : 9to5mac,DH

Görüntülemeler
78
Konu Kategorileri:
iOS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.