Apple’ın 16 GB iPad ve iPone’ları Davalık Oldu

Apple 16 GB’lık iPhone ve iPad ürünleri için getirdiği iOS 8 güncellemesinin ardından davalık oldu. Davanın sebebi ise 16 GB iPhone ve iPad’lerin denildiği kadar dahili belleğe sahip olmaması. iOS 8 güncellemesi çok fazla yer kapladığından dolayı kullanıcılar şikayetçi oldu.

ABD’de gerçekleşen olayda davacılar Paul Orshan ve ChristopherEndara 16 GB’lık Apple ürünlerinde belirtildiği kadar dahili bellek olmadığını gerekçe gösterdi. Paul ve Christopher cihazlarında yeterli bellek bulunmadığını, iOS 8 güncellemesi ile daha da az yer kaldığını söylerken Apple’ın bu güncellemeler ile kullanıcıları iCloud’a yönlendirmeyi amaçladığını iddia etti.

Davacılar ayrıca Apple’ın “Sistemdeki yazılım ile format atıldığı takdirde dahili bellek artacaktır” açıklamasının gerçeği yansıtmadığını, İos 8 yüklendiği takdirde dahili belleğin daha da azaldığını belirtti. Mahkemeye verilen dilekçede ‘Apple ürün tanıtımlarında belirttiği bilgilerin donanım ağırlıklığı olduğu, kullanıcıları yanılttığı’ öne sürüldü.  Ayrıca İos 8 için yapılan açıklamalarda ‘en büyük mobil işletim sistemi’ denilmesi fakat kapladığı alan hakkında hiçbir bilgiye sahip olmamasına dikkat çekildi.

Dava Büyüyebilir

Apple’ın diğer 16 GB cihazlarında da inceleme yapan iki davacı o cihazlarda da İos 8 güncellemesinin %23.1’e kadar alan kapladığını açıkladı. Davacılar ayrıca diğer 16 GB cihaz kullanıcılarının da davada temsil edilebileceğini söyleyip, Apple’ın bu yöntem ile kullanıcıları iCloud kullanmaya zorladıklarını sözlerine ekledi.

Apple ise konu hakkında henüz açıklama yapmadı. Şirket daha önce de iPod Nano’nun 8 GB belleğinin sadece 7.45 GB’ının kullanıldığı gerekçesiyle dava edilmişti. Paul ve Christopher ikilisinin açtığı dava ise şuana kadar hazırlanmış en iyi dava olarak nitelendiriliyor.

Görüntülemeler
72
Konu Kategorileri:
AppleMobil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.