Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Son zamanlarda çıkan haberler ile duymaya başladığımız “artırılmış gerçeklik” kelimeleri, önümüzdeki süreçte artan bir trend ile karşımıza çıkacak gibi duruyor. Peki ya nedir bu artırılmış gerçeklik?

Google’ın mobil cihazlarda daha çok artırılmış gerçekliğe yer vereceği haberleri ile duyulan kelime sanal gerçekliğin biraz daha gerçek hayata uyarlanmış şekli denilebilir. Öyle görünüyor ki önümüzdeki yıllarda birçok ev eşyasını, teknolojik ürünü teknolojik cihazlar üzerinden takip edebileceğiz gibi görüyor.

Artırılmış gerçeklik, mobil cihazınızı kullanarak ekranda gerçek nesnelerin üzerine sanal nesneleri yerleştirebilmenizdir. Özellik giyim ve dekorasyon konularında kullanılmayı bekleyen teknoloji, Google tarafından 2018’de birçok mobil cihazda ARCore SDK (yazılım geliştirme kiti) ile kullanılacağa benziyor. Şimdilik Google Pixel ve Samsung S8‘de bulunan bu teknolojinin önümüzdeki yüzlerce cihazda çekirdek özellik olarak geleceğe benziyor.

Sinan
Yazar: Sinan #editör

26 yaşındaki editör Çukurova Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu. Özellikle teknoloji dünyasındaki yenilikleri paylaşmayı sever ve bu paylaşımlardan bir şeyler öğrenilmesini ister.

409 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.