• 1530 içerik
  • 24 kategori
  • 2954 yorum

Aşırı Isınan iPhone’lara Çözüm Önerileri

Apple kullanıcılarının birçoğu telefonların çok çabuk ısındığından şikayet ediyor. Eski iPhone modellerinde bu duruma çok sık rastlanırken, son dönemde yeni modellerden biri olan iPhone X’de bile aşırı ısınma gözlemlendi. Özellikle home tuşunda ciddi bir sıcaklık yaşıyorsanız ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız sizin için birkaç tavsiyemiz var.

Genellikle telefon şarj olurken ya da dakikalarca kullanıldıysa bir ısınmanın yaşanması oldukça normal bir durum. Telefon çalıştığı için ısı meydana geliyor ancak Notebook’lardaki gibi soğutucu bir sistem olmadığı için sorun teşkil ediyor. Özellikle elle tutulamayacak kadar ısınırsa işte o zaman bu durum kesinlikle ihmal edilmemelidir.

İnternet ağının zayıf olması

İnternet bağlantısında sıkıntı varsa bu durumda telefon ağ arayışında çok güçlü performans harcıyor. Enerji harcarken de pilin ısınmasına neden oluyor. Bunun için ağ ayarlarını sıfırlayarak cihazı yeniden başlatabilirsiniz. Zayıf internetin yanı sıra orijinal olmayan USB’ler de iPhone’un ısınmasına yol açıyor.

Kılıf kullanmayın

Telefona şıklık katması için veya koruyucu amaçlı takılan kılıflar cihazın daha çabuk ısınmasına neden oluyor. Yaz mevsiminde güneşin kılıfa temas etmesi ısının dağılmasını engelliyor ve böylece daha çok ısı oluşuyor. Çözüm olarak sıcak havalarda kılıf ya da kapak kullanmayabilirsiniz.

Telefon şarj olurken kullanmayın

Bunun yanlış bir şey olduğunu birçok kişi bilmesine rağmen göz ardı edebiliyor. Telefon şarj olurken zaten normale göre daha fazla ısınıyor ve bir de kullanıldığında sıcaklık daha da artmış oluyor.

İşlemci problemi

Arkaplanda çalışmaya devam eden birçok uygulama, ısınmanın asıl sebebi olabilir. Aynı zamanda çok fazla oyun oynamak, işlemciyle bağlantılı olduğu için sıcaklık yaşanabilir. Bu durumda ayarlardan çok fazla kullanılmayan uygulamalar devre dışı bırakılarak telefon yeniden başlatılmalıdır.

Tüm bu işlemleri yaptığınız halde hala ısınma devam ediyorsa, telefon arızalanmış olabilir. Bu nedenle Apple servisinden destek almayı deneyebilirsiniz.

Funda

Yazar: Funda

#editör

Eskişehir Anadolu Üni. Kimya mezunu. Kimya onun için vazgeçilmez olsa da, Medya ve Teknolojiye ilgisini geliştirerek, hayatına bu yönde devam etmekte.

523 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.