• Sinan

  • 238

  • 15 Haziran 2019

  • 0

  • 2

Beta Taurid Göktaşı Yağmuruna Uzmanlardan Uyarı

Dünya’da en son 1975 yılında meydana gelen Beta Taurid göktaşı yağmuru için uzmanlardan uyarı geldi. Bilim insanları bunun gezegenimiz ve insanlarımız için tehlikeli olabileceğini paylaştı.

Beta Taurid nedir?

Beta Taurid, her yıl yoğun olarak 28-29 Haziran tarihlerinde görülen bir göktaşı yağmurudur. 5-18 Haziran tarihleri arasında da görülen meteor yağmurları, dünyanın Encke Kuyrukluyıldızına ait kalıntıların arasından geçmesi ile oluşuyor.

Tunguska Vakası nedir?

Sibirya’nın orta kesimlerinde bulunan Tunguska Irmağı, 1908 yılında bir doğa olayına şahit olmuştu. Verilen bilgilere göre büyük bir şehir kadar alan dümdüz olmuş, yaklaşık 80 milyon ağacın yok olduğu iletilmişti. Herhangi bir can veya mal kaybı yaşanmazken uzmanlar bu olayın bir kuyruklu yıldızın havada parçalanmasına sebep olduğunu iletmişti.

Dünya, Taurid göktaşı yağmurunun merkezine 28 Haziran’da 1975 yılından bu yana en yakın pozisyonda olacak.

New Mexico ve Western Ontario üniversitelerinden araştırmacılar, 1908’deki faciaya benzer bir olayla karşı karşıya kalabileceğimizi düşünüyor.

Sinan
Yazar: Sinan #editör

26 yaşındaki editör Çukurova Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu. Özellikle teknoloji dünyasındaki yenilikleri paylaşmayı sever ve bu paylaşımlardan bir şeyler öğrenilmesini ister.

409 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.