BlackBerry Q5 İncelemesi

BlackBerry-Q5-1.jpeg

Z10 ve Q10 gibi zengin donanımlı telefonlarla  BlackBerry 10 telefonlarının başlangıcını yapan BlackBerry,  pazarın alt katmanlarına da inebilmek için BlackBerry Q5’i piyasaya sürmüştür.  BlackBerry Q5,  Curve serisinin devamı niteliğinde bir telefon formundadır.  Gösteriş olarak Q10 kadar iddialı olmayan Q5  kullanışlı bir tasarıma sahiptir. Telefonu satın alanların memnuniyeti ön planda tutulduğu için teknolojik özelliklerine Q10 kadar önem verilmiştir.

BlackBerry Q5, Q10 kadar gösterişli olmasa da kullanım rahatlığından dolayı Q10’dan daha çok sevilen bir model olmuştur. 3.1 inç ekrana sahip olan BlackBerry Q5’in ekran çözünürlülüğü ise 720*720 pikseldir. IPS LCD ekrana sahip olan BlackBerry Q5, yüksek görüş açıları ve ekran parlaklığı konusunda  BlackBerry Q10’un bir adım önüne geçmiş bulunmaktadır.  Ekranın etrafını saran siyah bölgede durum lambası, 2 megapiksel ön kamera ve ahize hoparlörü bulunmaktadır. Beyaz renkli plastik bölüme ise fiziksel klavye yerleştirilmiştir ve hemen üst tarafında ki siyah bölümde BlackBerry logosu yer almaktadır.

Klavyede her tuş için bırakılan alanın fazla olmasından dolayı aralarına mesafe bırakılarak dizilmiştir ve tuşlar  ‘ada tipi’ olarak nitelendirilmiştir. Q10’a göre daha sert tuşlara sahip olan Q5’te tuşların sertliği parmakların yorulmasını olumsuz yönde etkilememektedir.

Genel anlamda bakıldığında fiyat/kalite oranının yüksek olduğu Blackberry Q5 tercih edilebilir bir telefon modeli olmuş gözüküyor. Rakip işletim sistemleri olan iOS ve Android’lere göre zengin bir uygulama alanı olmaması Blackbery Q5’in en büyük dezavantajı olarak gözükmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git