Çeşitli Sebeplerle Yasaklanan 5 Oyun

yasakoyunlar.jpg

Oyunlar yıllardır insanları eğlendirmiş, iyi vakit geçirmelerine yardımcı olmuştur. Ancak bazı oyunlar ise toplum sağlığına zarar verdiği için bazı milletlerde yayından kaldırılmış, oynanması yasaklanmıştır. Biz de bu yazımızda çeşitli sebeplerle yasaklanan 5 oyunu derledik.

İlk oyunumuz 1992 yılında ilk versiyonu yayınlanan Mortal Kombat adlı oyun. Bu oyun içerdiği ağır şiddet sahneleri sonucunda büyük bir üne kavuşmuştur fakat Avusturalya, Brezilya ve Güney Kore’de politikacıları şok etmesi sonucunda yasaklanmıştır.

Başka bir oyun Wolfstein 3D. Bu oyun ilk FPS (First Person Shooter) oyunu olması ile ünlenmiştir. Oyundaki amaç II. Dünya Savaşında Wolfenstein kalesine casus olarak sızan bir müttefik askerinin kaçmasını sağlıyorsunuz. Ne kadar güzel olsa da naziler hakkında eleştiri barındırıldığı için Almanya’da oyun yasaklanmıştır.

Mercenaries: Playground Of Destruction, açık dünya yapısına sahip bir third person shooter oyunu. Oyunda Kuzey Kore’ye gidip çeşitli bağlantıları yolu ile para kazanmaya çalışan bir paralı askeri canlandırmaktasınız. Ancak Kuzey Kore’nin istila ettiği bu hayali hikaye , Güney Kore’nin pek hoşuna gitmemiş olacak ki oyun ülkede yasaklanmıştır.

Wolfenstein 3D gibi efsanevi bir FPS oyunu olan Doom , kendisinden sonra gelen tüm FPS oyunlarını etkilemişti. Gayet basit bir oynanışı olan oyunda yapmanız gereken , karşınıza çıkan yaratıklara silahınızı doğrultup onları öldürmekti. Brezilya ise bunun gençleri etkileyebileceğini düşünerek Doom’u yasaklamıştır.

Şiddet üzerine kurulu bir oyun olan Carmageddon‘da diğer sürücülerle yarışırken mümkün olduğu kadar çok yayayı ezip öldürmeye çalışıyorsunuz. Bunun gösterişli bir şekilde yaparsanız ek puan kazanmanız mümkün. Oyundaki kurbanların insanlar olması , Brezilya, Almanya ve İngiltere’de çıkan tartışmaların ana nedeni olmuştu. Bu nedenle bazı ülkelerde insanların zombilerle değiştirildiği bir sürüm yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git