DriveClub – PS 4 Oyun İnceleme

Uzun bir çıkış maratonuyla birlikte tam bir sene sonra çıkan DriveClub, Playstation 4 için özel otomobil yarış oyunu olma yoluna geldi. Yeni nesil konsola gelen ilk otomobil yarış oyunu da diyebiliriz kendisine. Ha çıktı ha çıkacak diye bekleyen kullanıcılar mı dersiniz çıktıktan sonra tam olarak insanları tatmin etmemesi desek, biz bu kısımları tam anlamıyla çözdük desek yalan olur.
Sony’nin yaptığı en güzel detaylardan biri olan DriveClub‘ın Türkçe dil desteği ile gelmesi gerçekten Türk gamerlar için çok yararlı oluyor. Şimdi yarış oyununda ne dil desteği gereği var ki zaten araba sürüyoruz dediğinizi duyuyor gibiyim, fakat bunu bile yapmayan o kadar çok firma var ki Sony burada farkını ortaya koyuyor. Neden Türkçe varken oyunları İngilizce oynayalım ki, Türkçe olsun Anadilimiz de mis gibi oynarız.
DriveClub bildiğiniz üzere sadece PS4 ‘de var. Başka hiç bir konsola çıkmayacak. Soranlar olabilir şimdiden cevaplayalım Xbox, PS3 çıkmaz beklemeyin. Oyunun geliştiricisi Evolution Studios, bu firma sadece yarış oyunları üstüne çalışmışlar. Yaklaşık 15 seneden beri World Rally Championship, MotorStorm gibi oyunlar yapmış bir firma. Yani işinin hakkını gerçekten veren bir firma.

Race

Şimdi, DriveClub’a baktığımız da benim gözüme ilişen ilk şey Open World olmaması. Ben bir yarış oyununun Open World olmasını gerçekten istiyorum ki, bu isteğime dair bir cevap var onu da bir kaç gün sonra inceleyeceğim. Tabi ki, DriveClub Open World değil fakat kullanıcıların birbiri arasındaki rekabete dayalı olarak yapılmış bir oyun. Oyuna girdiğiniz de ilk başta tek başınıza oluyorsunuz daha sonra kulüp adı verilen topluluklar var.

Nedir Bu Kulüp Mantığı?

Kulüp mantığı dediğimiz olay, arkadaşlarımızın veya başka insanların kurduğu topluluklara katılıp yarışlarımızdan kazandığımız puanlar ile Kulüp Seviyemizi geliştiriyoruz. Ne kadar çok puan toplayıp seviye atlarsak bize verilen ayrıcalıklı arabalar mevcut. Mesela o arabaları kulübe katılmadan alamıyorsunuz.

Oyun içi Rekabet

Oyun içinde 3 şekilde rekabet var. Oyun içinde bunlara ” kapışma ” deniyor da ben rekabet kelimesini kullanmayı seviyorum. Her yarışta 3 tane kapışma çıkıyor karşınıza bunlardan ilki, başka birinin yaptığı hızın üstüne çıkmaya çalışıyoruz (speedtrap), ikincisi drift, bildiğiniz üzere başkalarının yaptığı bir drift skoru var onu geçmeye çalışıyoruz. Üçüncü olarakta, Line takip etme, burada bize bir yarış çizgisi veriyor ve üstünde durarak, kapışacağımız kişiden daha fazla puan yapmaya çalışıyoruz.

Drive-Club-PS4-Evolution

Ne o oyun, Ne o oyun

DriveClub biraz farklı bir tarz olarak gelmiş. Gran Tourismo ile karşılaştırmak hata olur, Need For Speed Son serilerine benziyor. Menü ekranından yarışı seçiyoruz giriyoruz filan böyle böyle arcade game diyebileceğimiz bir türde kendisi. Yolun dışına çıkmak pek mümkün değil 3 saniye süre veriyor yola geri dönmeniz için. Zaten yol dışında genellikle çarpacak bir yer olduğu için dağa taşa çıkayım dolaşayım diye bir şey yok. Yolun üstünde kılavuz çizgiler bulunmuyor ayarlardan koyamıyoruz. Oyunda genel olarak değişiklik yapamıyoruz. Bence yarış oyunlarında olması gereken en önemli detay Rewind özelliği olmaması. Kaza yaptığınız da baştan almak biraz sıkıcı oluyor, geri alma güzelliği de olsa daha da güzel olabilirdi.

Ceza mı?

Yarışlar da kafanıza göre davranamıyorsunuz, arkadan sert olarak bir arabaya çarptığınız da veya yol dışında 3 saniyeden fazla kaldığınız da hangi hızdaysanız bir süre o hızda devam ediyorsunuz. Ayrıca aldığınız puanlarda da çarpmaya göre eksi puan alıyorsunuz. Puanlar bizim için çok önemli olduğundan çarpınca biraz puan olarak canınız yanabiliyor. DriveClub’da hasar yok, sadece visual olarak bir hasar var ama arabalar bile parçalanmıyor sadece tuz buz oluyor camlar o kadar yani başka bir şey yok.

Oyunun Artı Yönleri

  • Rekabet oyuna zevk veriyor
  • Işık ve Gölgelendirme
  • Oyun Mekaniği

Oyunun Eksi Yönleri

  • Oyun Modu Az
  • Araba Sayısı Az
  • Rewind Özelliği yok

Görüntülemeler
127
Konu Kategorileri:
Konu DışıOyun İnceleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.