Dünya’yı Değiştiren 7 İcat

Teknoloji, geçmişten günümüze bakınca aslında geriliyor mu ilerliyor mu sorusuna bir cevap bulamasak da hayatımızı değiştirdiği apaçık ortada olan bir durum. Hayatımızı etkileyen ve gelecek nesillere bir nevi ilham kaynağı olacak olan 10 teknolojik icadı sizlere sunacağız şimdi.

Mikrodalga Fırın

mikrodalga-firin

1940’lar da ortaya atılan mikrodalga fırın, atası olarak radarlar sistemlerine dayanmaktadır. Percy Spencer, radarlar üzerine deneyler yaparken yanındaki çikolatanın erimesi üzerine bulunan mikrodalga fırınlar, mikrodalga enerjisi ile yiyeceklerin ısıtılabileceğini fark etti.

Genellikle de zaten başka bir şey yaparken bulunan icatlar olarak hayatımıza geçmiştir diyebiliriz. Asıl olarak 1955 yılında Amerika merkezli olan Tappan şirketi tarafından pazara sürülen mikro dalga fırınlar, daha önce kullanılmamasının asıl nedeni olarak hantal ve fiyatının çok pahalı olmasına dayandırabiliriz.

Buharla Çalışan Motorlar

Endüstri’nin temel taşlarından biri olan buhar motoru, 1712 yılında Thomas Newcomen tarafından inşa edilmiştir. Lokomotifler, buharlı gemilerin insan hayatına girmesini sağlayan Thomas Newcomen, sanayi alanında büyük bir gelişmeye imza attığını söyleyebiliriz.

buhar-motorlu-lokomotif

Buharlı Makinelerin icat edilmesiyle birlikte uzak ülkelere mal taşıma hizmeti arttığı için tren yolları büyük bir önem almaya başladı. Tren yollarının geçtiği noktalarda ki sanayi artışı da gözle görülür bir şekilde arttı. Dıştan yanmalı olan bu motorların gelecek zamanda yerini benzine bırakıp içten yanmalı hale dönecek olması da bizleri bekleyen yeni bir teknoloji olacaktı.

Bilgisayar Faresi

DOuglas Engelbart, 2. Dünya savaşında radar teknisyenliği yapmış büyük bir düşünürdür kendisi. x-y position indicator adını koyduğu projesinde gerçekleştirdiği, bilgisayarda bir imleç çıkıp harici kontrol ile kontrol etme fikri o zamanlarda çok çılgınca gelmişti.

Douglas-Engelbart-fare

İlerleyen zamanlarda malum hayvana benzediğinden dolayı ismini Mouse olarak alan teknoloji harikası ürün ancak 90’lı yıllarda haklı galibiyetini almıştır. Jobs’un hayatını izlediyseniz zaten biraz bahsediliyor bu durumdan.

Ampul

Dünya’nın en çok tartıştığı konulardan biri olan Ampul’e geldi sıra. Thomas Edison, o zamanın ağır kabadayı abilerinden sayabiliriz. Edison’un bir mafya babası edasıyla parasıyla ortada gezinirken bir çok kişinin fikrini çaldığı ve diğer bilim adamlarını susturmaya çalıştığı iddia edilir. Az okuyanların söylediği elektriğin keşfi Thomas Edison’dur deseler de elektriğin keşfi olarak, elektrik mühendisliği üzerine hayatını vermiş olan Nicola Tesla demek istiyoruz.

ampul (1)

New York şehrinde karşılaşan bu ikilinin hikayesi, halen yıllardır tartışılmaktadır. Hikayeye göre Edison, Tesla’nın fikirlerinden etkilenir. Bu yüzden ona bir iş teklif eder. O dönemde ampuller, elektrik santrallerine metrelerce uzakta olsa bile çok az ışık yaymakta ve kısa sürede patlamaktaydı. Doğru akım konusunda çözüm bulamayan Edison, bunu çözmesi için Tesla’yı görevlendirir. İş tamamlandığında ise 50.000 dolar ödeyeceğini söyler.

Tesla, Edison ile çalışmak istemese de cebinde parası kalmadığı için işi kabul eder ve kısa sürede ampullerin alternatif akım fikriyle çözer. Sonuçta bugün kullandığımız ampuller ortaya çıkmıştır. Ancak Edison vaatte bulunduğu parayı vermez.

Eğer vaktiniz varsa Nicola Tesla‘nın hayatını okumanız tavsiye ederiz. Bir çok bilim adamından daha değişik bir düşünce yapısı olduğunu ve hayata çok farklı baktığını göreceksiniz.

Matbaa

Matbaa, genellikle hep övündüğümüz ” İlk matbaa’yı İbrahim Müteferrika getirmiştir ” sözünün ne kadar güzel olduğunu fakat daha sonrasının hikayesini bilmeyen bir toplum olduğumuz biraz üzüntü verici. Sunay Akın’ın çok güzel bir sözü vardır bu olay ile ilgili olarak.

matbaa

İbrahim Müteferrika 1719 yılında matbaa’yı Anadolu’ya getirmiştir fakat, ilk matbaa’yı getiren İbrahim Müteferrika hiç kitap satamadığı için batmıştır. İlk kez Anadolu’ya getirdiğinde kitap okuyacak hiç bir kimse yoktu. Ancak bunu 8 yıl sonra Din kitabı basarak başarmıştır.

Avrupa ‘da bu olay 15.yy dayanmaktadır. Johannes Gutenberg Almanya’ya ilk matbaa’yı getirdiklerin de İncil başta olmak üzere bir çok kitap basıp satmışlardır.  Gazeteler, kitaplar, ansiklopediler bunların hepsiyle birlikte aydınlanma Rönesans çağını başlatmışlardır.

Telefon

Hepinizin zaten çok iyi bildiği Alexander Graham Bell’in icat ettiği telefon 1876 yılında geliştirilip pazara sürüldü. Akıllara tek takılan nokta ise Graham Bell telefonu icat ettikten sonra oturup beklemesidir. Neden böyle bir şey yaptığı başkasının da mı icat ettiğini bekledi diye garip sorular aklınıza gelebilir. Bu konuda her ne kadar bir açıklama olmasa da telefonun mucidi Alexander Graham Bell’dir.

telefon

Pusula

Denizlerin efendisi olmak için yanınıza almanız gereken en önemli eşyalardan biri olan pusula, 12.yy ‘da kullanılmaya başlanmıştır. Pusula’yı kimin icat ettiği hakkında kimsenin bir fikri yoktur. Çinliler tarafından yapılıp arap tüccarların Avrupa’ya getirdikleri söylense de kim yaptıysa iyi yapmış. Bu zamana kadar tasarımı değişmeyip, üstüne bir şey eklenip çıkartılmayan tek icat diyebiliriz kendisine. Sade,basit ve kullanışlı olan pusula, dünyanın manyetik alanından yararlanarak yön göstermektedir.

pusula

 

 

Görüntülemeler
110
Konu Kategorileri:
Konu Dışı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.