En Çok Kullanılan Android Sürümü Jelly Bean Oldu

Android mobil pazara 2009 ‘da girdiğinde bu sistemin yükselip akıllı telefon pazarının büyük bir kısmına hakim olacağını düşünen insan sayısı oldukça azdı.

Android işletim sistemi gün geçtikçe güncellenmeye ve yeni sürümler ile piyasada boy göstermeye devam ediyor.Piyasadaki sayısı 1 Milyara yaklaşan android cihazların büyük bir çoğunluğunu şimdiye kadar 2.3.x sürümleri yani Gingerbread sürümleri oluşturuyordu.Bunun nedeni 2009-2012 arasında piyasaya sürülen pek çok android cihaza üreticilerinin güncelleme vermeyip 2.3 sürümünde bırakmasıydı.

Ancak özellikle 2012 yılının ikinci yarısı piyasaya çıkmaya başlayan donanım olarak güçlü Android cihazların çoğu 4.0 (İce Cream Sandwich) ve üstü sürümlere güncellenmişti. İşte bu güncellemeler sayesinde Android Jelly Bean (4.1.x-4.2.x sürümleri) geçtiğimiz günlerde Gingerbread’ı geride bırakarak pazarda en çok kullanılan Android cihaz olma ünvanını ele geçirdi.

Sıralamada %37.9 ile birinci olan Jelly Bean sürümünü %34.1 ile  Gingerbread takip ediyor. Android Ice Cream Sandwich ise %23.3 ile sıralamada 3.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.