En Uygun GSM Paketi Nasıl Seçilir?

paket-secimi.png

Ericsson A1018‘lere imrendiğimiz günlerden gözle kontrol ettiğimiz cihazlara geldik. Gün geçmesin ki yeni bir telefon çıkmasın, yeni bir teknoloji sunulmasın… Bu hızlı gelişmeden cep telefonu kullanımı da nasibini aldı tabi ki. Gelin görün ki cebinde cep telefonu taşımayan kalmadı.

Hızlı gelişen bu mobil dünyadan GSM operatörleri de nasibini aldı ve kullanıcılara hizmetini genişletti. Ülkemizdeki 3 GSM operatörü Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone kullanıcılarına çeşitli paketler sunarak onların ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor. Peki biz onlarca paketten nasıl seçim yaparız, bizim için en uygun GSM paketini nasıl seçeriz? Düşüncelerimizi sizlerle paylaşıyoruz;

Bize en uygun paketi seçmek için öncelikle ihtiyacımızı belirlemeliyiz. 1 ay içerisinde ne kadar konuşma, ne kadar SMS ne kadar internet kullanımına ihtiyacımız var? Bunları belirlemek biraz zor gelebilir ama önereceğimiz 2 yol ile bunun o kadar da zor olmadığını göreceksiniz.

Şimdi 1 aylık ihtiyacınızı belirlediyseniz geldi paket seçimine;

İhtiyacımızı belirledikten sonra bir de bu ihtiyaçlara öncelik belirlememiz gerekiyor. Mesela “1 GB internet mutlaka olmalı” veya “öncelikle aylık 1000 SMS’im olmalı” gibi ihtiyaçlarınızı sıralayınız. Daha sonra sitemizde bulunan Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom kategorilerinden 1. olarak seçtiğiniz ihtiyacınızı karşılayacak paketi seçiniz. Sonra bütçenize göre yeni paketler ekleyebilirsiniz. Eğer hem internet hem mesaj hem de konuşma paketlerine ihtiyaç duyuyorsanız öncelikli olarak karma paketlere göz atınız.

Örnek olarak diyelim ki; Türk Telekom kullanıcısısınız ve aylık konuşma dakikalarına ihtiyacınız yok. Telefonunuzda da ara sıra Facebook, Twitter ve Whatsapp kullanıyorsunuz. Bunun yanında sık mesajlaşan birisiniz ve aylık çok sayıda SMS gönderiyorsunuz. Böyle bir durumda 12 TL’lik Türk Telekom Her Yöne SMS ve İnternet Paketi‘ni size önerebiliriz.

Paket seçimi yaparken en önemli şey ihtiyaçlarımızı belirlemek. İhtiyacınızı belirledikten sonra çeşitli paketlere göz atarak en uygun paketi seçebilirsiniz.

Bu yazıyı neden yazdık?

Kullanıcılar genellikle ihtiyaçlarından fazla paketler satın alıyorlar. Bu da bir nevi israfa yol açıyor. Hem boşuna para vermiş oluyorlar, hem de aldıkları paketi kullanmıyorlar. Onlara bir nebze yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

“Paketi ben seçemem, bulamam” derseniz yorum bölümünden ihtiyacınızı yaklaşık olarak paylaşarak size en uygun paketi önermemizi isteyebilirsiniz. Bunu seve seve yapacağızdır.

One Reply to “En Uygun GSM Paketi Nasıl Seçilir?”

  1. İsmet dedi ki:

    Android gibi bir sistem için en iyi internet paketi limitsiz adsl,vdsl ya da fiberoptik internettir. Maddi durumunuz idare edecekse avea 199 tl üzerine ücretlendirme yapmamaktadır yani 3g ye asılabilirsiniz 🙂 300mb internetle filan olmaz bu iş..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git