• 1524 içerik
  • 24 kategori
  • 2947 yorum

Facebook’tan Shazam Uygulamasına Rakip Olacak Özellik!

Facebook kullanıcılarının beklediği yenilik sonunda geldi. Gelen bu yeni özellik sayesinde kullanıcılar, dinledikleri müzikleri, seyrettikleri dizi veya filmleri bularak tanımlayabilecek.

Bilindiği gibi geçen sene Facebook’a bir özellik gelmişti. Kişiler kendilerini nasıl hissettiklerini bir durum özelliği olarak paylaşabiliyorlardı. Kullanıcılar mutlu, heyecanlı veya duygusal hissediyor gibi ilginç paylaşımlar yapmaya başladı. Şimdi ise Facebook, Shazam uygulamasına rakip olacak bir yenilikle ortaya çıktı. Gelen bu yenilik Audio Recognation, yani Ses Tanıma özelliği.

Kişiler Android ve İOS işletim sistemli telefonlarda olan bu yeniliği, telefonun mikrofonuna dinleterek durum güncellemesini paylaşarak aktifleştirebiliyorlar. Daha sonra ses tanıma özelliği sayesinde dinletilmiş olan müziğin bilgileri Facebook tarafından otomatik bir şekilde algılanıp 30 sn’lik kısa tanıtımla paylaşılıyor. Facebook, dinletilmiş olan müzik yada bir tv programı sesini 5 sn gibi kısa bir sürede algılayıp buluyor.

Shazam uygulamasına rakip olarak gözükse de, facebook aracılığıyla ses tanıtmak daha zaman alan ve karışık gelebilir. Bu özellik ile yalnızca 160 televizyon programı ve 1 milyona yakın şarkı bulunuyor. Şimdilik sadece Amerika’da aktif olarak kullanılıyor. Zaten Facebook’un bu özelliği çıkarmaktaki asıl amacı Shazam’a rakip olmak değil, kişilerin dinledikleri müzikleri ve ya izledikleri dizi-filmleri kendileri yazmadan, otomatik olarak algılanıp paylaşmalarını sağlamak.

Funda

Yazar: Funda

#editör

Eskişehir Anadolu Üni. Kimya mezunu. Kimya onun için vazgeçilmez olsa da, Medya ve Teknolojiye ilgisini geliştirerek, hayatına bu yönde devam etmekte.

517 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.