Forza Horizon 2 – Oyun İnceleme (Xbox)

7.png

Forza Horizon 2 (ahh ahh hüzünlenerek), Xbox’un ilk çıktığı zamandan beri var olan Forza, simülasyon olduğu için kısıtlı bir kesime hitap ediyordu. Çıkardıkları Forza Motorsport serisi ile de zaten Gran Turismo’ya da rakip olduklarını da belli etmişlerdi. Baktılar ki bir şeyler eksik her kullanıcıya hitap edemiyoruz, Open World olarak müthiş bir otomobil yarışı yaptılar.

Sinematik

Oyuna başladığınız da sizi mükemmel bir trailer bekliyor. Gerçek gösterimle oyunun ana hatlarını anlatıyor, 10’den geriye sayan seksi sesli ablamız ile oyunun mantığını, hikayesini anlıyoruz. Trailer bittikten sonra senaryomuza göre Horizon Festival alanımıza gidiyoruz. Oyun açık dünya olduğu için yarışlara bağlı kalmadan ekstra görevler yapabiliyoruz. İlk başlarda senaryoya bağlı kaldığınız için hasar ayarları gibi şeyleri yapamıyorsunuz. Bir iki yarış yaptıktan sonra senaryo modundan çıktıktan sonra ayarları yapabiliyorsunuz. Hasar modu var oyunda, araçlar hasar aldıkça sağa sola çekiyor, arabalar dağılabiliyor.

Oyun Mantığı

Yollarda Speedtrap(Hız ölçerler), Need For Speed’den bildiğiniz gibi onun Leader board kısımları var. Oyunun güzel özelliklerden biri de, yola bağlı olmak zorunda değilsiniz. İsterseniz tarladan gidebilir, dağdan taştan gidebilirsiniz, sizi sınırlamıyor oyun. Zaten bazı bölümler de yarış yolları otomatik olarak bağ,bahçeden gidiyor. DriveClub’da bulamadığım Rewind(Geri al) butonu da beni benden alan olması gereken bir tuş. Need For Speed The Run’a benziyor. Orada da yarışların dışında bir yerden bir yere gitme mantığı ile gidiyorduk burada da çok benzemese de ona benziyor diyebilirim. Yardımcılar var oyunda, ABS, EPS, yol çizgisi gibi şeyler mevcut oyunda. Forza gibi simülasyon oyunu olunca tabiki bazı yardımların gelişmiş olmasını daha çok bekliyoruz. Skill barımız var, yollarda giderken çarpmadan gittiğiniz her km için skillpoint alıyorsunuz ve bunlar ile PERK adı verilen geliştiricileri açıyorsunuz. Bunlar XP veriyor, para veriyor, araba alırken %10 indirim gibi şeyler oluyor.

DriveAtar Nedir?

DriveAtar, daha önceden duymamış olacağınız bir yapay zeka kontrolü. İnsanların oynadıkları yarışları yapay zekaya aktarıyorlar. Forza 5’te olan bir olaydı zaten bu. İnsanlar oynuyor daha sonra DriveAtar oyununuzu kayıt ediyor ve başkalarına rakip olarak gidiyor. Ayarlardan istediğiniz şekilde DriveAtar Difficult seviyesini değiştirebiliyorsunuz.

Modifiye?

Öyle Need For Speed Underground 2 gibi bir modifiye sistemi olmasa da, Upgrade ve araç skinleri var. Araç skinleri, diğer kullanıcıların yaptığı ve share ettiklerinden alabildiğiniz gibi kendiniz de yapabiliyorsunuz. Tunning diye bir kısım var, çok inceleme yapamadım o kısıma aracı her şekilde ayarını yapabiliyoruz. Sanayi’ye götürüp yere basabilirsiniz istediğiniz gibi fakat ben o kısımları çok anlamadığım için hiç girmedim açıkçası.

Oyun için Müzikler

Oyun için müzikler gerçekten mükemmel diyebilirim. GTA ‘dan alıştığımız radyo kanalları ilk başta 3 radyo istasyonu görseniz de şehirleri açtıkça yeni radyo kanalları size eşlik ediyor ve müzik kalitesi gerçekten çok güzel.
Yağmur dinamiklerine bakacak olursak normal yoldan biraz daha zor oluyor. Yani araba kayıyor yağmurda da basayım normal gibi dönerim diye bir şey yok. Araba satın alma potansiyeli gerçekten çok yüksek. Bir çok araba var Showroom’ da. Tabi ki yine Porsche’nin Lisansı alınmamış.

Ekstra Görevler

Oyun içinde yarış yaparken sıkılırsanız, XP event ve Money Eventleri var. Bilboardlar var şehirlere saklanmış onları bulup kırmanız gerekiyor böylece para ve XP kazanabiliyorsunuz. Fotoğraf modu var, oyun içi mekanları çok güzel olduğu için profosyonel fotoğrafçı gibi fotoğraf çekebiliyorsunuz. Gerçekten fotoğraf modu benim çok beğendiğim bir özellik.
Yanınız da yarışan kişiler yani yabay zekalar arkadaşlarınızın adları olabiliyor. Eğer arkadaşınız varsa zaten bir çok bölümü arkadaşınız ile oynuyorsunuz. Arkadaşınız driveatar’ı kayıt edilmiş şekilde size sunuluyor ve onunla da oynayabiliyorsunuz.
Yine kazandığınız yarışlara göre XP ve CP denilen puanlar topluyorsunuz. CP puanı araba için gerekli iken XP’de seviye atlamanız için gerekli. Ayrıca yarışların sonunda bir rakip atıyor daha demin yaptığınız yarış ile aynı sürede olan birini atıyor size ve kazanırsanız belli bir miktar CP vereceğini söyleyen kısa bir event var. Bu her yarış sonunda çıkıyor isterseniz bunları da yapabilir veya geçebilirsiniz.
Ara geçiş sahneleri olsun, çevre detayları olsun, araba modellemeleri ile birlikte Forza Horizon 2 mükemmele yakın bir seviyede diyebilirim. Şaşırdığım ve ilk kez gördüğüm bir özelliği söyleyeyim. Anna diye bir GPRS var, biz ne istersek onu yapıyor. Bir kez ” Anna ” dediğimiz de ne yapmak istediğimizi soruyor ve konuşarak cevap veriyoruz kendisine. Xbox Sesli Kontrolleri sayesinde oyunun içerisine de uyarlamışlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git