Gelecek Nesil Mobil İşlemciler 3GHZ Barajını Aşacak

Günümüzde mobil pazar büyük önem kazandı. Mobil pazarın gelişmesi elbet mobil donanımlarıda geliştirdi. 2000’li yılların başında bilgisayarlarımızda takılarak oynayabildiğimiz oyunları telefonlarımız şu anda akıcı olarak oynatabiliyor. Görünen o ki mobil donanımlardaki bu gelişme artarak devam edecek.

Şu anda pek çok mobil cihazın yongada sistemlerini üreten TSMC firması 2014 yılından önce dünyanın ilk 20nm mobil işlemcilerinin hacimli üretimine başlayacak. Günümüzdeki en güçlü mimari olan ARM Cortex-A15 mimarisi göz önüne alındığında bu işlemcilerin %25 daha az enerji tüketip %30 daha performanslı çalışması bekleniyor.

Günümüz mobil işlemcilerinin en güçlü temsilcileri olan Snapdragon 800 ve Tegra 4 modelleri 2.3GHZ e kadar hış aşırtılabilmekteydi.Ancak TSMC’nin gelecek yıldan önce üretimine başlaması beklenen 20nm mobil işlemciler pil ömründen fedakarlık etmeden 3GHZ bariyerini kırabilecek.

Kısacası telefon ve tablet üreticileri 2014 yılından önce daha güçlü ve daha tutumlu işlemcilere cihazlarında yer verebilecek.Unutmamamız gereken nokta bu mobil işlemciler 3GHZ barajını kırabilir ancak gelecek yıl gelecek olan amiral gemi modellerinin üreticileri cihazları 3GHZ e kadar hız aşırtmak zorunda değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.