General Mobile Discovery 2 İnceleme ve Özellikleri

General Mobile ilk telefonu Discovery ile beğenileri kazanmıştı. General Mobile, “Markası kötü telefon kötü olur.” düşüncesini çürütmek için ürettiği seride, büyük başarılar elde edecek gibi görünüyor. Çok yüksek satış rakamlarına yükselen Discovery, en çok satış yapan android telefonlar listesinde yerini almıştı. Discovery, Samsung’un S3 modeliyle yarışırken, şimdi ise yeni bir model olan General Mobile Discovery 2, kısaca GMD 2 karşımızda.

Yeni General Mobile 2’nin özellikleri şöyle;

 • 5 inç büyüklüğünde ekrana sahip cihaz, büyük ekran severlerin beğenisini almış durumda. Çok büyük olmamakla beraber çok da küçük olmayan ekran 720p çözünürlüğe sahip ve Gorilla Glass 3 korumasında. İlk Discovery’e göre değişen özelliklerden birisi Gorilla Glass 3.
 • 1.4 Ghz hızında 4 çekirdekli Snapdragon 400 işlemciye sahip cihaz aklımıza birkaç soru düşürmüyor değil. Özellikler bittikten sonra bunu da detaylı olarak yazacağım. Ayrıca Moto G üzerinde msm8226 yer alıyor 1.2 Ghz.
 • 1 GB rame sahip GMD2 burada da birkaç soruyu akla getiriyor.
 • 16GB ve 32 GB lık modellerinin olması beklenen GMD 2, verdiği microSD desteği ile de kullanıcıları mutlu etmeye devam ediyor.
 • 2500 Mah bataryaya sahip GMD 2′ nin, 4 saatin üzerinde kesintisiz oyun keyfi verebileceği söyleniyor.
 • Çift sim kart kullanılabilecek olması telefonun bir avantajı denilebilir. Bu yönüyle GMD 2, iş adamlarının da ilgisini çekmiş olacak.
 • Android 4.3 işletim sistemine sahip GMD 2, Android 4.4 KitKat arayüzü ile karşımıza çıkacak.
 • 13 mp arka ve 5 mp ön kamera biz kullanıcılara yetebilecek kapasitede.

Ve tüm bu özelliklere sahip GMD2′ nin beklenen fiyatı 850 TL ile 900 TL arasında. Yine rakiplerini dağıtmaya gelen GMD2′ nin neler yapacağını mart ayının ortalarında görecek gibiyiz.

GMD 2 ile ilgili akıllara takılan sorular:

 1. Gelişen telefon teknolojisinde işlemci ve ram arttırmak, sonra da bu donanımların telefonda sağlıklı çalışması için yazılım desteği vermek telefon sektörünün amacıdır. GMD 2’de yer alan 1 GB RAM 2014 yılına ait bir telefon için gerçekten düşük görünüyor. Ama akla gelen tek şey, optimizasyonun daha iyi sağlanmış olması. Eğer donanım desteği yanında yazılım desteği de iyi verilmişse o zaman bu 1 GB ram bizi pek de etkilemeyecektir.

Not: Bu yazıdan sonra gelen açıklamada, General Mobile Ceo’su Discovery 2′ nin 2 GB ram ile geleceğini bizlere duyurdu 🙂

 1. Kullanılan işlemci Snapdragon 400. Telefonda rahatlıkla Snapdragon 800 modeli kullanılabilecekken üreticinin tercih ettiği Snapdragon 400 modeli akıllarda soru işareti bırakıyor. Neden böyle bir şey yapıldığına anlam veremesem de, az önce işlemcide söylediğim gibi akla gelen tek şey 1 GB ram ve Snapdragon 400 işlemcinin optimizasyonunun çok iyi sağlanmış olması.
 2. Kullanılan batarya 2500 Mah ve ekran çözünürlüğü 720P. 720P pek çok insanın beklentisini etkileyecek ve hatta etkilemiş olsa da 1080P kullanılmayışının sebebinin, 5” ekranlarla yaşanan problemler olduğu söylendi. Bu sebepten kullanılan 2500 Mah batarya da kullanıcıların isteğini karşılayacak görüşündeyim.

General Mobile 2’nin görsel fotoğrafları henüz resmi olarak yayınlanmadı. Bu sebeple en kısa sürede fotoğraf galerimizi de sizlerle buluşturacağız.

Şimdi geriye kalan şeyler ise, GMD 2’yi almak, denemek ve denedikten sonra optimizasyonunu, çalışmasını, verimliliğini siz okuyuculara sunmak. 🙂

Tüm Yorumlar

       Bir cevap yazın

       E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

       This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.