GM Discovery Elite – Samsung Galaxy S5 Karşılaştırma

Bir yanda General Mobile‘nin merakla beklenen telefonu Discovery Elite, diğer  yanda Samsung’un son amiral gemisi Galaxy S5. MobilAmca.Com olarak piyasaya düşmeyen bu iki dev telefonu sizler için karşılaştırmak istedik.

General Mobile, Discovery modeli ile geçtiğimiz yıl üst düzey satış rakamları yakalamıştı. Fiyat/performans oranını en iyi şekilde sunmayı başaran General Mobile, Türk firması olması sebebiyle de sempati kazanmıştı. Geri dönüşleri de en iyi şekilde değerlendiren General Mobile, Discovery Elite modelini piyasaya sürdü.

Samsung ise model çeşitliliği ile telefon pazarının en büyük sahiplerinden biri. Özellikle Galaxy serisi üzerinde ilerleyen Samsung, SV modeli ile de hayranlarına hitap etmeye devam ediyor. S5 her ne kadar beklentileri karşılamasa da…

Bu iki dev cihazı (Samsung Galaxy S5 – General Mobile Discovery Elite) karşılaştırmaya başlayalım;

Telefon karşılaştırmalarında genelde fiyat en sona bırakılır. Biz bu sefer değişiklik yapalım ve fiyatları ile yola koyulalım. Markada değerinden çok fiyat/performans oranına önem veren Discovery Elite, 1299 TL‘den TelpaMarket’te ön siparişe sunuldu bile.  Galaxy S5‘in fiyatı hakkında ise henüz net bir rakam belirlenmese de fiyat bandının 1800-2000 TL arasında olması bekleniyor.

Gelelim cep telefonlarının en önemli donanım parçası olan işlemciye. Qualcomm Snapdragon 801 4 çekirdekli 2,5 gHz işlemci ile gelen S5’e karşılık Elite de Qualcomm Snapdragon 800 4 çekirdekli 2,2 gHz işlemci ile sunulmakta. Elite’nin diğer parti ürünleri 800 AC modeli ile geleceği beklenilmekte.

Ram konusunda ise Discovery Elite 3 GB Ram ile 2 GB Ram’e sahip olan Galaxy S5‘in 1 adım önünde yer alıyor.

Diğer özellikler;

General Mobile

Discovery Elite

Samsung

Galaxy S5

Ekran5.5″ LTPS 1080 x 1920

401 PPI

5.1″ 1080 x 1920

432 PPI Super AMOLED

Android4.44.4.2
Hafıza32 GB32 GB
KameraÖn: 8 MP Auto Focus

Arka:16 MP

Ön: 2.1 MP

Arka: 16 MP

Boyutlar42 x 72.5 x 8.1 mm150.6 x 75.0 x 9.7 mm

Özet ve yorum;

General Mobile son ürünü Discovery Elite ile, Discovery’de yaşadığı başarıyı yaşaması biraz zor görünüyor. Çünkü General Mobile yetkilisi Muzaffer Gölcü yaptığı açıklamalarda ürünün en fazla 1199 TL civarında satışa sunulacağını söylemişti. Ayrıca ürün Qualcomm Snapdragon 800 işlemci ile değil Qualcomm Snapdragon 800AC ile sunulacağı açıklaması yapılmıştı. Bu olumsuzlukların ürün satışında Discovery başarısı yaşanamamasına sebep olacağını düşünüyoruz.

Samsung Galaxy S5’in ise standart Samsung zihniyetinde sunulduğu, beklenilen parmak okuyucu gibi özelliklerin bulunmaması bekleyenleri üzen bir durum. Bakalım satışlar ne yönde ilerleyecek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git