Google Chrome Brotli Sıkıştırma Algoritması ile %25 Veri Kazancı Sağlayacak

  • - 30 Ocak 2016

Mobil cihazlarda internet tarayıcılarının kullanımı kimi zaman sıkıntılar yaratabiliyor. Birçok tarayıcının veri kazancı sağlamaması, internet paketlerinin kolayca bitmesine sebep oluyor. Geçtiğimiz günlerde Google, Chrome için Brotli Sıkıştırma Algoritması’nı kullanacaklarını açıkladı ve artık verilerin %25 daha tasarruflu olacağını da ekledi.

Öncelikle Brotli Sıkıştırma Algoritması’ndan bahsetmek lâzım. Aslında Brotli kelimesi tamamen Google tarafından adlandırılmış ve anlam kazandırılmış bir kelime. Bu sıkıştırma algoritması sayesinde veri kazancının yanı sıra, tarayıcı da daha hızlı çalışıyor. Ayrıca sayfalar arasında geçiş yaparken de gözle görülür performans artışı olacağı verilen bilgiler arasında.

Eylül 2015’te ilk kez lansmanı yapılan Brotli Sıkıştırma Algoritması’nı hâlihazırda Mozilla Firefox uygulaması kullanıyor. Ancak özellikle Android işletim sistemli cihazlarda Google Chrome kullanılıyor olması, Google’ın da yönelmesinde büyük rol oynadı.

Alınan sayısal veriler değerlendirildiğinde, “gzip Sıkıştırma Algoritması”ndan %17 ile %25 arası daha fazla tasarruf edildiği ortaya çıkıyor. Gzip, şu anda online iletişim için geçerli sıkıştırma standardı olduğu düşünüldüğünde, %17 bile iyi bir rakam olarak görünüyor. Sıkıştırıp veri kazancı sağlama olayı ise çoğunlukla metin gibi statik kaynakların sıkıştırılması sonucunda oluşuyor.

Google, Brotli Sıkıştırma Algoritma’lı yeni Chrome uygulamasını Windows, Mac, Linux, Chrome OS ve Android işletim sistemli cihazlar için bir sonraki güncellemesinde yayınlayacak. Bu yeni sıkıştırma sayesinde sadece performans artmakla kalmayacak, pillerimiz de rahatlayacak. Brotli ile ilgili tek aksilik ise Google’ın tüm sunucularını yeniden programlamak zorunda kalacak. Bakalım Brotli’li Chrome’dan ne gibi veriler alınacak.

Görüntülemeler
81

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.