• 1527 içerik
  • 24 kategori
  • 2954 yorum

HTC One M8 mi One M9 mu?

HTC’nin amiral gemileri olan iki efsane modeli sizler için karşılaştırmaya karar verdik. HTC One M8 ve One M9’un bütün detaylarına baktık.

HTC One M8 2014 yılında piyasa sürülmüş HTC’nin amiral gemisi modeli. Fiyat/Performans bazında baktığımız da kendi segmentindeki rakiplerinin üstünde olan One M8’in fiyatı şu an 1699TL civarında.

2015 model HTC One M9 ise tasarım ve yeni teknik özellikleri ile akıllı telefon pazarının yine en üst sıralarında yer bulmayı başardı. Türkiye pazarına ise 2399TL gibi bir fiyatla giriş yaptı.

Aralarında 1000TL gibi bir fiyat farkı olan telefonların,biz anlattıktan sonra bakalım siz hangisini seçeceksiniz.

Tasarım

İki telefonu masaya koyduğunuz zaman birbirinden ayırt etmek gerçekten çok zor. M9’da çift renk bulunuyor. Ön kamerası biraz daha büyük. M8’de hatırlayacağınız gibi çift kamera bulurken M9’da böyle bir şey mevcut değil. Gorilla Glass 3 kullanırken artık M9’da Gorilla Glass 4 kullanılmakta. İki telefonda 5inç boyutunda. Tasarım için aradaki 1000TL’lik farkı ne yazık ki ben ödemem o yüzden tasarım için oyun M8’de.

Performans

M8:

İşlemci: Snapdragon 801

Ram: 2GB

M9:

İşlemci: Snapdragon 810

Ram: 3GB

 kullanılıyor. M9’a gelen yeni güncelleme birlikte performansı artmış durumda. İşlemciyi yoran zorlu oyunlarda anlıkta olsa M8 kasma yaratabiliyor. Ama tabi ki o kadar abartılacak bir düzeyde değil. Burada M8 yeterli ama M9 zirveye oynayan bir telefon.

Kamera

M8’de Ultrapixel teknolojisini kullanan Dual 4Megapiksel kamera bulunmaktaydı. Çift led flaşh ve 60 fps de video çekebiliyordu. 720p 120fps videolarda çekebiliyor. Ön kamerası 5 Megapiksel.

M9’da ise 4 Megapiksel’lik ön kamera bulunmakta.  Arka kamerada ise 20 Megapiksel olarak yapılmış. Ayrıca 4K video çekebiliyor.

Yazılım/Güncelleme

M8’e güncelleme gelmeye devam ediyor ve Android M‘e kadar güncelleme geleceğini ben düşünüyorum. Yazılım olarak benziyorlar. Sense arayüzü ikisi de çok güzel ve hızlı bir şekilde çalışıyor.

 

Hangisini alırsanız alın hiçbir farkınız olmaz, M8 de alsanız şöyle bir artınız olacaktır bu kadar ucuza daha iyi bir telefon alabilir miyim sorusu karşınıza gelecek ki! Alamazsınız! Ama M9 almayı düşünürseniz diğer rakiplerine de kafanız takılabilir. Ama ben güncel olsun yeni olsun alayım uzun süre kullanayım derseniz yine aynı şekilde M8’e şu an alın diyorsak 2 sene sonra M9’ada alınabilir telefon diyeceğiz. Uzun yatırım yapmak istiyorsanız M9 alınabilir.

 

Yiğit

Yazar: Yiğit

#editör

Dünyanın en ciddi insanıyım. Cıvıklığı hiç sevmem. Kendi aranızla konuşmayın.

274 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.