• 1527 içerik
  • 24 kategori
  • 2954 yorum
  • Yunus Emre

  • 247

  • 19 Mayıs 2014

  • 0

  • Beğen

HTC One M8 – Samsung Galaxy S5 Karşılaştırma

Yakın zamanda piyasaya sürülen bu iki dev firmanın yeni yıldızları HTC One M8 ve Samsung Galaxy S5 aynı fiyat segmenti ve benzer performanslarıyla dikkatleri üzerlerine çekiyorlar. Akıllardaki One M8 mi Galaxy S5 mi sorusuna gelin birlikte cevap arayalım.

Bu iki amiral gemisi gerek kullandıkları işlemci gerek kullandıkları grafik kartı ile birbirleriyle benzerlik gösteriyor. HTC One M8 Qualcomm’un yeni nesil işlemcisi Snapdragon 801 AB modeli kullanırken rakibi Samsung Galaxy S5’te ise bu işlemci modelinin bir üst modeli olan Snapdragon 801 AC kullanıyor.Bu iki işlemci modeli arasındaki fark ise Snapdragon 801 AB 2300 MHz hızında çalışırken 801 AC modeli 2500 MHz hızında çalışmaktadır. RAM’lerine gelecek olursak ikiside 2 GB ram kullanmaktadır.Performans konusunda Galaxy S5 M8’in bir adım önüne geçtiğini görüyoruz.

Kamera performanslarını incelediğimizde HTC One M8’in 4 MP kameraya , Samsung Galaxy S5’in ise 16 MP kamera çözünürlüğünü sahip olduğunu görüyoruz. HTC One M8 Full HD 1080P kayıt yapabiliyorken Samsung Galaxy S5 4K çözünürlüğünde kayıt yapabilmektedir.Kamera performansı konusunda da Samsung Galaxy S5’in daha önde olduğunu gözlemliyoruz.

Telefonların dış görünüşlerine baktığımızda Samsung Galaxy S5’te Galaxy S serisinin diğer telefonlarında da olduğu gibi plastik bir kasa kullanılırken HTC One M8 de ise metal bir kasa tercih edilmiş.Kasaların inceliğine bakacak olursak Galaxy S5 8.1 mm kalınlığa sahipken M8’in ise 9.4 mm kalınlığa sahip olduğunu görüyoruz .Ekranlarına baktığımızda M8 ve Galaxy S5 aynı çözünürlükte ekranlara sahip olsalar da pixel yoğunluğu (PPI) farkıyla birbirinden ayrılıyor. M8 441 PPI 5 inçlik bir ekrana sahipken Galaxy S5 432 PPI 5.1 inçlik bir ekranla karşımıza geliyor.

Bu kıyaslamaların sonucunda donanım ve kamera performansı açısından Samsung Galaxy S5 rakibi HTC One M8’i geride bırakırken, ekran piksel yoğunluğu açısından One M8 Galaxy S5’i biraz geride bırakıyor.

Yunus Emre

Yazar: Yunus Emre

#editör

Telefonların donanımlarını inceleyen Yunus Emre aynı zamanda Android hastası genç bir öğrenci.

79 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.