İBB İstanbul Trafik Yol Durumu Uygulaması İle Trafikten Kurtulun

ibb-cep-trafik-uygulamasi-nasil-kullanilir-cumartesi-705x290.jpg

İstanbul’un daimi problemlerinden birisi olan trafik, gün içerisinde birçok insanın vaktini yok ediyor. İstanbul Büyük Şehir    Belediyesi, İstanbul’da yaşayan insanların evden çıkmadan önce trafiği kontrol edip, trafikle ilgili bilgileri alıp trafiğe öyle çıkmaları için İBB Cep Trafik adlı çözümü geliştirdi.

Uygulamanın başladığı andan itibaren 2.500.000 kişinin uygulamayı kullanmaya başladığı biliniyor ve bu kullanıcılar günün her saatinde İstanbul’un trafiği hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar.  Yandex önderliğinde yürütülen uygulamada üyeler 175 farklı noktadaki kameradan trafik hakkında bilgi alabiliyorlar.

İBB Cep Trafik Uygulaması Nasıl Kullanılır?
İBB Cep Trafik Uygulaması ücretsiz olarak halkın uygulamasına sunulmuş olan bir uygulamadır, AndroidiOS ve Windows Phone cihazların marketlerin de bulunan bir uygulamadır. Uygulamaya başlandığınızda ilk olarak şöyle bir ekranla karşılaşırsınız;

Screenshots_2014-10-03-11-41-57

Ekranda görüldüğü üzere yollarda kırmızı, sarı ve yeşil renkler bulunmaktadır. Kırmızı trafiğin tıkalı olduğunu, sarı trafiğin normal seyide olduğunu, yeşil ise trafiğin açık olduğunu belirtir.

Haritada bir yolun üzerinde kahverengi bir işaret varsa bu durum o yolun kapalı olduğunu gösterir.

Trafik Puanlama Sistemi
Yandex, İstanbul’daki yolların vaziyetini belirtmek yolların yoğunluğunu 1’den 10’a kadar derecelendirmiştir. 1 sayısı yolun boş olduğunu, 10 sayısı ise trafiğin kapalı olduğunu gösteriyor. Eğer 10 sayısını haritada görürseniz yola çıkmaktan bir süre vazgeçmeniz gerekiyor demektir.

Yandex Trafik Puan Sistemi:
1 Trafik boş
Trafik normal
3 Yer yer kapalı, normal trafik
4 Tıkalı, zaman zaman boş trafik
5 Tıkalı trafik
6 Çok tıkalı trafik
7 Trafik kilitlenme noktasında
8 Sonu gözükmeyen trafik yoğunluğu
Trafik tıkandı
10 Metro kullanımı daha uygun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git