Instagram Karanlık Mod Nasıl Kullanılır?

Son olarak takip sekmesini kaldırarak kullanıcıların tepkisini çeken Instagram, bir süredir gelmesi beklenen karanlık mod özelliğini devreye soktu. Sosyal medyada herkesin konuştuğu konu haline gelen bu özelliğin nasıl aktif hale getirildiği konusunda pek çok kullanıcı hala ne yapacağını bilmiyor. Son günlerde büyük ilgi gösterilen karanlık mod özelliği çoğu uygulamada uzun süredir kullanılıyor. Instagram da geri kalmayarak bu özelliğini iOS ve Android için duyurdu.

Instagram kullanıcıların bir kısmı bu özelliği kullanırken bir kısım kullanıcı ise karanlık modu bir türlü kullanamadıklarını belirtti. Bunun nedeni ise cihazlarının karanlık mod ayarının olmamasından kaynaklanıyor. Instagram’da bu özelliği aktifleştirmek isteyen kullanıcılar, öncelikle telefonun bütün arayüzünü gece moduna geçirmek zorundalar. Yani uygulamanın bu özelliği arayüzüyle bağlantılı değil. Yalnızca işletim sistemlerinde yer alan karanlık mod özelliğini Instagram’ın desteklemeye başladığı söylenebilir. Ayarlar arayüzünüzü karanlık hale getirdiğiniz anda Instagram da aynı arayüze sahip olacak.

iOS kullanıcıları, Instagram’ın yenilikleri konusunda her zaman daha şanslı oluyor. Çünkü bu özellik iOS için Android’e göre daha önce yayınlandı. Bu nedenle Instagram’ın beta sürümünü yüklemeden karanlık modu kullanmaya başlayabilirler. Bunun için öncelikle iOS 13.0 ve üstü sürüme sahip olmanız gerekiyor. Daha sonra Ayarlar bölümüne girerek Ekran ve parlaklık kısmından Koyu Mod’u seçmeniz yeterli olacaktır. Android için ise Android Pie (9.0) ya da daha yeni bir sürümü yüklemiş olmalısınız. Ama cihazınızın arayüzünde siyah tema veya gece modu gibi özellikler varsa eski sürümlerin olması sorun yaşatmayacaktır. Ama Instagram, karanlık mod özelliğini Android için şimdilik beta sürümü için yayınlıyor. Bu nedenle bazı problemler yaşamanız mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git