Instagram “Kullanıcı Kısıtlama” Özelliğini Yayınladı!

instagram.png

Instagram, son yayınladığı özellik ile birlikte büyük bir problemi ortadan kaldıracak gibi gözüküyor. Büyük bir kullanıcı kitlesi bulunan sosyal ağın yeni özelliği engellemiş olduğunuz kişilerin yeniden sizinle iletişim kurmasını önlemiş oluyor. Kullanıcı kısıtlama dediğimiz bu özellik herkes için aktif hale getirildi.

Uygulama üzerinden paylaştığınız bir gönderiye bazen küfür gibi rahatsız edici yorumlar yapılabiliyor. Bunun için kullanıcıyı engelleyerek sorunu halledebiliyorsunuz. Ama bu kişi engellendikten sonra yeni bir hesap açarak sizi taciz etmeye devam edebiliyor. Instagram da bu durumu önlemek için Restrict denilen bir özelliği kullanıma sunarak kişilerin hesaplarını korumalarını sağlıyor. Bu özelliği kullanmak da çok kolay. İstemediğiniz bir yorumla karşılaştığınızda o yorumun üstüne gelip yorumu kısıtla seçeneğine tıklamanız yeterli oluyor. Kullanıcı yaptığı yorumu hala görmeye devam ediyor ve yorumunun kısıtlandığını fark edemiyor.

Bu işlemi yaptığınızda o kişi yorumların yanı sıra mesajlar ile takip kısmında da kısıtlı hale getiriliyor. Engellendiğini anlamadığı için de rahatsız etmeye devam edemiyor. Özelliği istediğiniz zaman kapatıp açabilirsiniz. Siber zorbalığın önüne geçebilmek için atılan bu adımlar ile birlikte bir süre önce uygulamanın hikayeler kısmına Create don’t hate etiketi de getirilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git