Instagram’ın Yeni Uygulaması: Hyperlapse

Instagram’ın video özelliği yayınladığı günden bu yana fotoğraf paylaşım oranının gerisinde kaldı. Bu nedenle video için daha yaratıcı olunabilmek adına yeni uygulaması olan Hyperlapse’i tanıttı. Hyperlapse ile kullanıcılar Time-Lapse videolar çekebilecek.

Tipe-Lapse, yani zaman atlamalı videolar çekmek için kullanılan terim. Daha da açıklamak gerekirse bu uygulama ile örneğin  1 dk’lık çektiğiniz bir videoyu 25 saniyelik hızlandırılmış haliyle kayıt altına alabileceksiniz. Daha çok dizilerde gördüğümüz o geçiş sahnelerindeki sabah olduğunu göstermek için yapılan hızlı gün doğumu görüntüsü gibi.

Daha önce bunun benzeri olarak başka uygulamalar ile zaman aralıklı çekilen fotoğraflardan video oluşturuluyordu. Şimdi ise videonun hızını artırarak time-lapse tekniği uygulanıyor. Bu teknik yakın bir zamanda büyük bir akıma dönüşeceğe benziyor. Özellikle bu teknikle profesyonel olarak oluşturulan videolarda başarılı işler ortaya çıkıyor.

Çekilen videonun hızı tamamen kişinin isteğine bağlı olarak ayarlanabiliyor. Bu yeni uygulama ile Instagram, Vine’a rakip olabilir. Çünkü hem daha özellikli hem de daha uzun videolar oluşturulabiliyor.

Hyperlapse uygulaması aynı zaman da ücretsizde. Ama şimdilik sadece iOS için uyumluluk gösteriyor. Uygulama Android için ne zaman gelir bu konuda henüz bir bilgi yok.

Instagram Hyperlapse için bir de deneme videosu çektik;

http://www.youtube.com/watch?v=Sys6JAOQ-CQ

Hyperlapse uygulamasını iOS için aşağıdan indirebilirsiniz.

[market link=” https://itunes.apple.com/app/id740146917″ icon=”iOS”]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git