iOS 11.2.2, iPhone’u Yavaşlatıyor Mu?

iphone.jpg

Bazı sorunların ortaya çıkmasından dolayı iOS 11.2.2 güncellemesini kullanıma sunan Apple, güvenlik açısından güçlendirmeler yaparken iPhone’ların aşırı derecede yavaşlamasına da neden oldu.

İşletim sisteminin güvenliğini arttırmak için sık sık güncellemeler yayınlayan Apple, en önemli güncellemesi olan iOS 11.2.2’yi de yayınlamıştı. Ancak bu güncelleme yaşanan problemleri ortadan kaldırırken cihazları yavaşlattığı da gözlemlendi.

iOS 11.1.2 ile bu güncelleme kıyaslandığında özellikle iPhone 6’da büyük bir yavaşlama olduğu görüldü. Yapılan benchmark testine göre tek çekirdekte %41, çift çekirdekte ise iPhone 6’nın % 39 yavaş olduğu ortaya çıktı. Gerçekleşen diğer testler de göz önüne alındığında performansta yaklaşık % 50’lik bir yavaşlama görülüyor. Bunun asıl nedenlerinden biri de Apple’ın eski iPhone’ları bilinçli olarak yavaşlatması.

iPhone başta olmak üzere Apple’ın tüm cihazları Spectre ve Meltdown açıklarına maruz kalıyor. Ancak son yayınlanan güncelleme sayesinde bu sorunlar giderilmişti. iPhone’u güvenliği olmadan kullanmak yerine yavaşlatılmış şekilde kullanılması tavsiye ediliyor. Yani yayınlanan yeni güncellemelerin yüklenmesi şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git