iOS 7 İncelemesi

ios72.jpg

Akıllı telefon piyasası bugünkü büyüklüğüne ulaştıysa bu durumda hiç kuşkusuz en büyük pay Apple firmasına ait. Piyasaya ilk çıkarılan iPhone ile birlikte çığ gibi büyüyen ve sadık bir müşteri kitlesi oluşturan Apple, bu başarısını her geçen gün geliştirdiği ve yenilediği özelliklerine borçlu. iOS işletim sistemiyle bizleri tanıştıran şirket, her çıkardığı yeni telefonuyla işletim sistemini de geliştirmekte. Geçtiğimiz günlerde iPhone 5s ve 5c’yi tanıtan Apple, bu telefonlarda kullanacağı İOS 7’yi de yayınladı. Etrafımızdaki iPhone kullanıcılarının tek tek kullanmaya başladığı yeni işletim sistemini bu yazımızda tanıtmaya çalışacağız.

İlk bakışta İos 7’nin geçmiş sürümlere göre en büyük yeniliğinin tasarımı olduğunu söylemek mümkün.  İlk iPhone’dan bu yana en büyük yenilik olarak lanse edilen İos 7, kullanıcılarına bambaşka bir dünyanın kapısını aralamakta. Ana ekrana baktığımızda baştan aşağı yeni bir görünüme kavuştuğunu görmek mümkün. İkonlar eskiye nazaran daha düz bir yapıda. Hareketli bir arka plana da sahip olan bu yeni işletim sistemi kimi kullanıcılara göre İphone’u bir oyuncak telefon haline getirmekle suçlansa da göze hoş gelen bir görüntü sunmakta.

Kilit açma ekranına baktığımızda eskiye nazaran daha bütün olduğunu görüyoruz.  Ekrandaki çerçeveler de ortadan kaldırılmış ve daha esnek bir hale getirilmiş. Bildirim merkezini açtığımızda eskiden gri bir fonda olan bu ekran artık şeffaf bir görüntü sunmakta.  Ayrıca bildirim ekranında artık hızlı bir şekilde Facebook ve Twitter’ı kullanabileceğimiz sekmeler ortadan kaldırılmış. Klasörlere baktığımızda eskiden ekranda bir parçada gösterilen parçalar artık ana ekranın tamamını kaplamakta. Bu sayede klasöre girebilecek uygulama sayısının sınırlı olması durumu da ortadan kalkıyor. İşletim sisteminin klavyesine baktığımızda yine yarı saydam bir hal aldığını görmekteyiz. Bu sayede klavyenin arkasında kalan ekran da görülebilmekte.

İos 7’de yaşanan tasarım değişikliklerinin yanında en çok dikkat çeken özelliği de arama engelleme özelliği. Bu özellik sayesinde artık sizi rahatsız eden ve aramasını istemediğiniz numaraları engelleme olanağına sahipsiniz. Engellenenler listesine aldığınız bu numaralar tarafından arandığınızda karşı taraf sürekli olarak meşgul sesini duymakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git