iOS 8 İncelemesi: Güncelleme ile Gelenler – Yenilikler

17 Eylül itibari ile iOS 8 indirilebilir duruma geldi. Birçok kullanıcı henüz indirip indirmeyeceğini tartışırken, güncellemenin neler getirdiğinden bahseden bir yazı hazırlamanın mantıklı olacağını düşündük. Bilindiği üzere Apple, yazılım ve donanım ikilisini harika bir ahenk ile birleştirip cihazlarına ekliyor. Apple’ın mobil işletim sistemi iOS, yazılım kısmını oluşturuyor. Yeni duyurulan ve an itibariyle güncelleme yapılabilen iOS 8’e her yönüyle bir göz atalım.

Kilit Ekranı ve Ana Ekran Özelleştirmeleri

Kısa bir indirme süresinden sonra eskisinden çok da farklı olmayan bir kilit ekranı bizi karşılıyor. Kilit ekranındaki geçiş animasyonları olduğu gibi kalmış. Tabi ki Apple’ın iPhone 6 lansmanından sonra çok büyük değişiklikler olmayacağını tahmin edebiliyorduk. Eski sürüm olan iOS 7’den yeni sürüm 8’e geçerseniz, çok da yabancılık çekmeyeceksiniz.

Tıpkı önceki sürümde olduğu gibi ekran kaydırarak, şifre girerek ya da dokunatik kimliği etkin ise parmak izi ile açılıyor. Kamera uygulaması, bildirim paneli ve kilit ekranından Siri Kontrol Merkezi özelliği ile gerçekten kullanışlı bir sistem ortaya çıkmış. Her yeni indirilen uygulamayı ana ekrana gönderebilir veya yerden tasarruf etmek adına bir klasöre toplayabilirsiniz.

Değişen ufak tefek şeyler arasında duvar kâğıtlarını sayabiliriz. Kütüphaneye 16 yeni arkaplan eklemesi yapılmış. Daha önce de olduğu gibi okunurluğu arttırmak adına saat ve uygulama adları için siyah beyaz renkler kullanılmış. Eğer gözünüzden kaynaklı “Paralaks Etkisi” yaşarsanız bu özelliği devre dışı bırakma seçeneğiniz de mevcut.

Bildirim Merkezi ve Hareketli Bildirimler

Yeni iOS 8’de yukarıdan aşağıya çektiğimiz bildirimler 3 değil 2 bölmeli. Artık daha az dağınık bir bildirim merkezi bizi bekliyor. Varsayılan sekmeler “Bugün” ve “Bildirimler” olarak belirtilmiş. Bugün sekmesi ile gündeme bir bakışta ulaşabiliyoruz.

iOS 8 Bildirim Ekranı

Bugün sekmesinde bulunan hoş bir özellik olarak hava durumu göstergesini sayabiliriz. Eskisinin aksine küçük bir simge ile bir açıklama yazısı havayı size anlatıyor. Tabi Widget’lar yükleyerek takvim, hatırlatıcı, borsa gibi şeritler de eklenebilir. Tabi ki her şey yine kullanıcı beğenisine göre değişiyor.

Bildirimler sekmesinde iki çeşit sıralama yapılabiliyor. Dilerseniz tarihe göre sıralanabilen bildirimleri, isteğe bağlı olarak uygulamanın önemine göre de sıralayabiliyorsunuz. Tabi bu önemi yine siz belirliyorsunuz. Ancak yine Bildirim Merkezi’mizde topluca temizleme özelliği bulunmuyor.

Mesajlaşma ve QuickType

Apple’a göre en sık kullanılan uygulamalardan olan mesajlaşma kısmına güncelleme gelmesinin vakti gelmişti. Yeni sürümde mesajlaşma kısmı oldukça kullanışlı biçimde tasarlanmış. Tanıtım videomuzdan da hatırlayacağınız üzere artık ses, video veya fotoğraf gönderebilmek için tek tuşa dokunmanız yetiyor. Yani eskisinden daha kolay.

iOS 8 iMessage

Ayrıca yeni mesajlaşma uygulaması ile kolayca toplu mesajlaşma yaratabiliyorsunuz. Buna ek olarak konumunuzu da belirtebiliyorsunuz mesajlarınızda. Tüm bu özellikler iMessage uygulamasının ne kadar kullanışlı olarak geliştirildiğini gösteriyor.

iMessage uygulaması sadece bir deneyim ürünüdür. Önemli olan parçalardan biri de, yazım hataları konusunda yardımcı olacak QuickType eklentisidir. QuickType ile akıllı kelime tahminleri sunan iOS 8 ile ilgili şöyle bir örnek verelim. Bir arkadaşınız size mesaj yazarken “iğne” kelimesi kullandı. Sizin mesajınız yazılırken QuickType sayesinde “iplik, düğme” gibi benzer kelimeleri de önerecek. Apple’ın kendi ekran klavyesinden memnun olmayanlar için ise çeşitli üçüncü parti yazılımlar mevcut, ancak biz önermiyoruz.

Spotlight Arama, Siri ve Çoklu Görevler

Spotlight Arama uygulaması ile aradığınız herhangi bir şeyi ses hızında bulabileceksiniz. Eskiye nazaran bu yeni Spotlight’ta döngü sayısı arttırılmış ve daha fazla yerden sonuç gösterilmeye çalışılmış. Arama sonuçlarında, kullanıcının kütüphanesinde olmasa bile güncel haberler, şarkılar, iTunes filmlerine ulaşılabiliyorsunuz.

iOS 8 Spotlight

Sorgular ve arama sonuçları Siri’ye de birkaç şey kazandırdı. Sorunuz veya komutunuzdan önce “Hey Siri…” derseniz sizi otomatik olarak dinlemeye başlayacaktır. Siz ne derseniz yakalamaya çalışacaktır. Kilit ekranındayken bağırmanız ise programı çalıştırmıyor. Ayrıca Siri’nin bir başka özelliği, Shazam uygulaması ile eş zamanlı çalışabiliyor olması. 22 Farklı dilde destek de sağlayabiliyor. Aradığınız şarkıları daha kolay bulacağınıza eminiz.

Kamera ve Fotoğraf Düzenleme

Yeni iOS 8’in kamera uygulamasının hâlâ hızlı, sezgisel ve kullanımının kolay olduğunu görmek bizi sevindirdi. Kendi zamanlayıcısının bulunması gibi birkaç yeni seçenek eklense de tanıdık bir arayüze sahip. 3 ya da 10 saniyelik zamanlayıcı kullanılabiliyor. Deklanşöre basılı tutulduğunda ise seri çekimler yapılabiliyor.

Yeni kamera uygulamasının gelişen özelliklerinden biri odaklanma ve pozlamanın elle kontrol edilebilmesi. Çerçevenin herhangi bir alanında parmağınızla basılı tutarak istediğiniz noktayı odaklayabiliyorsunuz. Bu manuel kontrol, profesyonel fotoğrafçıları bile kendine hayran bırakacak nitelikte. Video kaydı için ise Apple, aralıklı kayıt imkânını da eklemiş.

Eski sürüm iOS 7’de Fotoğraflar uygulaması ile çeşitli düzenlemeler yapılabilmekteydi. Yeni iOS 8’de ise ince ayarların da üzerine gidilmiş. Herhangi iki parametreyi değiştirerek fotoğrafta çeşitli etkiler bırakabiliyorsunuz. Üstelik herkesin kullanabileceği kolaylıkta tasarlanmış. Ayrıca hazırladığınız fotoğrafı kaydetmeden ön izlemesini de görebiliyorsunuz. Artık kolaylıkla kırmızı gözleri giderebilir ve filtrelerinizi uygulayabilirsiniz.

Sağlık

Kişisel sağlığınızı takip edebilmeniz için iPhone’a yeni bir özellik eklendi. Ancak bu verileri tutabilmek için çeşitli arabirimlere ihtiyacınız var. Manuel olarak da veri eklenebiliyor ancak çok uğraştırıcı olacaktır. Kan basıncı, kan şekeri, kilo, nabız gibi birçok veriyi saklayabileceğiniz uygulama kullanıcının sağlık istatistiğini oluşturuyor. Böylece tam bir durum raporu sunabilen uygulamanın sizi doktora bile yönlendirmesi mevcut. Gerçekten sağlık uygulaması iOS 8’in en faydalı uygulamalarından. Kısa sürede uygulama ile eş zamanlı çalışacak cihazların da üretileceği kanısındayız.

iOS 8 Health

Sonuç

Yeni güncellemenin, Apple tarihinin en köklü güncellemesi olduğu konuşuluyor. Apple’ın doğru yolda olduğunu söyleyebiliriz. Bir yıl önce iOS 7 kullanmaya başlayan biri, kesinlikle iyiye gidişin farkına varacaktır. Gelen bir dolu özelliğinin yanında ufak tefek değişimleri de kullanışınızı kolaylaştırıyor. Son sözümüz, yeni güncellemeyle birlikte kullanımının basit ama başarılı, güçlü, çok yönlü ve her zamankinden daha yetenekli bir iOS’un ortaya çıktığıdır.

iOS 8 İnceleme Videosu

http://www.youtube.com/watch?v=ZNmSjZgBYQo

3 Replies to “iOS 8 İncelemesi: Güncelleme ile Gelenler – Yenilikler”

 1. Eser Ara dedi ki:

  Acildir…
  IOS8 e geçince .,Imessage da okunmuş mesajları silme seçeneği kalkmış?!..
  Okunmus ımessage larımı nasıl silebilirim?

  1. Onur Onur dedi ki:

   Okuduğunuz mesajların üzerine basılı tuttuğunuzda çıkan fazlası seçeneğinden silmek istediklerinizi seçip silebilirsiniz Eser bey 🙂

 2. aylin dedi ki:

  IOS8 e geçince indirilen programları silme özelliği gitti. Normalde üzerine basılı tutunca x işareti çıkıyordu şimdi yok ne yapmam gerekiyor.. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git