iOS 8 Tanıtıldı! Bütün Yenilikler ve Özellikler

ios-8.jpg

Uzun süredir beklenen Apple’ın yeni işletim sistemi İOS 8 duyuruldu. Görsel açıdan ele alındığında İOS 7 ile aralarında pek fark gözükmese de performans açısından oldukça güçlü yenilikleri bulunuyor.
İOS 8’in bütün yenilikleri ve özellikleri şöyle:

Interactive Notifications Özelliği

ios 8 yenilikleri (1)

Bir süredir Android işletim sistemli cihazlarda bulunan bu özellik, herhangi bir uygulamayı kullanırken gelen cevapsız aramaları uygulama değiştirmeden cevaplama imkanı sağlıyor.

Görev Yöneticisi

ios 8 yenilikleri (1)

En son kullanılan uygulamalara ulaşabilmek için ana ekran tuşuna 2 kez basmamız gerekiyordu. İşte artık bu eylemi gerçekleştirdiğiniz de son görüşülen kişilerde görev yöneticisi bölümünde gözükecek. Ufak da olsa kişilere hızlı bir şekilde ulaşma imkanı sağlıyor.

Grup Mesajlaşma

İMessage ile birlikte birden fazla kişiyle aynı anda aynı platformda mesajlaşabileceksiniz. Belirlenen kişilerden gelen bildirimleri sessize alabilecek, istediğiniz bir kişiyi gruba ekleyebileceksiniz.

QuickType Klavye

Yazılanı tahmin edebilen bu klavye özelliği sayesinde, siz mesajınızı yazarken bir sonraki kelime tahmin edilerek klavyenin üzerinde gözükecek. Ama bu özellik şimdilik Türkçe kelimeleri tahmin edemiyor.

Spotlight Araması

Arama bölümünden artık cihazın içerisindeki verileri değil, birçok kaynaktaki içerik için arama yapabileceksiniz.

Konum Paylaşımı

En fazla öne çıkan özelliklerden biri de bu yenilik. Bu özellik sayesinde iPhone kullanıcısı bir arkadaşınızla mesajlaştığınızda konum bilginizi gönderebileceksiniz. Hatta harita üzerinde gösterebileceksiniz. Grup mesajı yaparak birden fazla kişiye de iletebilirsiniz.

Güvenlik

Hatalı satın alma işlemlerini engellemek için bu özellik ile bundan böyle alışveriş sırasında kart sahibinin onayı alınacak.

iCloud Drive

iCloud’un yeni uygulaması iCloud Drive İOS 8’de de bulunuyor. Yedeklenen bütün verilere iOS ve OS X’ın yanında Windows’lu cihazlardan da ulaşılabiliniyor.

iCloud İndirimi

20 GB alan 0.99$ olarak belirlendi. Bu alanı yeterli bulmayanlar için ise 200 GB’lık alan 4.99 $ oldu.

Siri Özellikleri Yenilendi

ios 8 yenilikleri (2)

Türkçe desteği bir türlü gelmeyen Siri de unutulmamış. Bundan sonra Shazam entegrasyonu sayesinde Siri, müzikleri tanıyabilecek ve iTunes da alışveriş sırasında kullanıcıya yardımda bulunacak.

App Store Yenilikleri

Kişiye özel uygulamaların öne çıkacağı App Store’da en fazla aranan sonuçlar kısa yolda kaydedilecek. Bunun haricinde mağazadaki uygulamaların kısa videolarına da ulaşabileceksiniz.

Sağlık Uygulamaları

Son zamanlarda akıllı telefonlarda en çok kullanılan uygulamalardan biri de sağlık uygulamaları. İOS 8 ile birlikte Health Kit uygulaması sayesinde anlaşmalı sağlık kuruluşlarından randevu alabilecek, diğer uyum sağlayan cihazlar ile sağlık bilgilerinizi inceleyebileceksiniz.

HomeKit Özelliği

Yeni güncelleme ile 3. parti uygulamalara da yenilikler geliyor. HomeKit sayesinde evinizin ışıklarını yada kapı kilidini kontrol edebileceksiniz.

İOS 8 güncellemesinin uyumlu olduğu modeller ise şöyle: iPhone 4S, iPod Touch 5, iPad 2 ve üstü bütün modeller. Yani bu güncellemeden yararlanamayacak olan iPhone 4 kullanıcıları telefonlarını yenilemeyi düşünebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git