iOS 8’den iOS 7’ye Nasıl Geri Dönülür?

ios-8-den-ios-7-ye-geri-donmek.jpg

iOS 8 yayınlandıktan sonra tüm Apple cihazları işletim sistemlerini güncelledi. Ama eski cihazlar üzerinde iOS 8 güçlü performans sağlayamamış olabilir. Uygulamalar daha yavaş açılıyor ve şarjım çok çabuk bitiyor gibi daha birçok durumdan şikayetçi olmuş olabilirsiniz. Bu yüzden iOS 8’den iOS 7.1.2’ye geri dönmek isteyen kullanıcılar olmuş olabilir.

Adım adım cihazımızı iOS 8’den iOS 7.1.2’ye geri döndürelim:

İlk adım iPhone’umu Bul’u Kapatmak:

Bu işlemi yapmak için Genel / Ayarlar / iCloud adımlarını takip edin. Orada iPhone’umu Bul’a tıklayıp iCloud hesabınızın şifresini girin. Daha sonra Kapat’a tıklayıp bu özelliği devre dışı bırakın.

Cihazınızın modeline göre yazılım dosyasını yükleyin:

iOS 7’ye geri dönüş için cihazın modeline uygun iOS 7.1.2 firmware dosyasını indirmelisiniz. Dosya uzantısının “ipsw” olması önemli bir faktör.

Cihazınızı PC’ye bağlayın:

Öncelikle iOS 8’den iOS 7’ye geri dönebilmeniz için iTunes’un en son sürümünün bilgisayarınızda olması gerekiyor. Eğer öyleyse cihazınızı kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın. Otomatik olarak iTunes açılacaktır. Eğer açılamazsa siz kendiniz iTunes’a girin ve sağ üstte cihazınızın modeli görünecektir. Onun üzerine tıklayarak cihaz bilgilerinin olduğu sayfaya yönlendirileceksiniz. “Shift” tuşuna basılı kalarak “iPhone’a Geri Yükle”ye tıkladıktan sonra indirmiş olduğunuz .ipsf uzantılı yazılım dosyasını gösterin.

Bekleyin:

Yazılım dosyasının uyumlu olup olmadığı kontrol edilecek ve geri yükleme işlemi başlatılacaktır. Yükleme işlemi devam ettiği süre içerisinde cihazınız birkaç defa yeniden başlatılabilir. Geri yükleme işlemi bittikten sonra kurulum işlemi için cihazınızda farklı dillerde Merhaba yazısı ile karşılaşacaksınız. Bilgisayarınızda da Yeni iPhone’unuza Hoşgeldiniz yazısı görünecektir.

iCloud ve iTunes ile yedekleme:

Önceden yedekleme işlemi yaptıysanız cihazınıza geri yükleyebilirsiniz. Şu Yedeklemeden Geri Yükle kısmından yedeğinizi seçip Sürdür’e tıklamanız yeterli. Eş zamanlama işlemi bittikten sonra cihazınız kullanıma hazır olacaktır.

iCloud üzerinden yedeğinizi geri yüklemek isterseniz Merhaba yazısından sonra çıkan iPhone’u Ayarla bölümünden iCloud yedeklemesinden geri yükle yazısına tıklayın. Ayrıca iTunes’u her kullanmak istediğinizde cihazınızı iOS 8’e güncelleyin gibi bir uyarı ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden kutucuğu işaretledikten sonra iptal diyerek bu durumdan kurtulabilirsiniz.

2 Replies to “iOS 8’den iOS 7’ye Nasıl Geri Dönülür?”

  1. halil dedi ki:

    tesekkürler sorunsuz halloldu

  2. yusuf dedi ki:

    halil nasıl geri yükledin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git