iPhone 5 – Galaxy S4 Karşılaştırma

Yeni ve iyi bir akıllı telefon almak isteyenlerin soracağı ilk soru herhalde “Apple iPhone mu Samsung Galaxy mi?” olacaktır.
Peki bu telefonlardan hangisi bize daha uygun? Tabi ki herkesin bir akıllı telefondan temel ihtiyaçlar dışında istekleri farklı olacaktır. Bu yazımızda bu iki modeli karşılaştırıp karar vermenize yardımcı olmaya çalışacağız.
Modelleri donanım, yazılım, tasarım, uygulama ve üretici desteği gibi başlıklar altında karşılaştıracağız.

Donanım –Değerler Galaxy s4’ü gösterse de…

Teknik özelliklerine baktığımızda Samsung Galaxy S4‘ün bariz bir üstünlüğü olduğunu düşünebiliriz. Çünkü 8 çekirdekli 1.6 GHz işlemcisi S4’e büyük bir avantaj sağlıyor gibi. Ancak yazılım konusunda değineceğimiz işletim sistemi kullanımı konusunda bu 8 çekirdek işlemcinin büyük avantajı kayboluyor gibi. iPhone 5‘e baktığımızda ise 4 çekirdekli 1.2 GHz işlemci bulunuyor. Ayrıca 1 GB Ram bulunuyor. Galaxy S4’de ise 2 GB Ram bulunuyor. RAM konusunda S4 üstün görünüyor ama bu fark kullanımda tam tersine dönüyor.

Ekran Özellikleri –Ekran özellikleri konusunda S4 önde

iPhone 5‘de 640×1136 çözünürlüklü bir ekran bulunuyor. iPhone 4’den itibaren kullanılmaya başlanılan retina ekran hala kullanılıyor. Bu ekran bizlere çok keskin ve net bir görüntü sunuyor. 326 ppi bulunan iPhone 5‘de keskin ve net bir görüntü elde ediyoruz. Ancak Galaxy S4’ün belki de en üstün olduğu konu işte burada ortaya çıkıyor. 1920×1080 yani Full HD bir ekran sunan S4’de 441 ppi bulunuyor. Ayrıca kullandığı Super AMOLED ekran çok daha canlı ve renkli bir görüntü sunuyor. 5.0″ ekranı çoğuna göre büyük olarak görülüyor, benim şahsi görüşüm de bunu destekliyor. S4’ün zaaflarından birisi tek elle kullanımının neredeyse imkansız olması. 4.0″ ekranı ile iPhone 5 ise bu konuda çok daha rahat. Elinize tam oturan telefonu tek elle idare etmek çok daha kolay. Ancak sonuç olarak AMOLED ekranı ve Full HD çözünürlüğü ile ekran konusunda S4 bir adım önde.

galaxy-s-4-vs-iphone

İşletim Sistemi

Samsung Galaxy s4 ile iPhone 5 karşılaştırmamıza işletim sistemi ile devam ediyoruz.

İki işletim sistemini de yani iOS ve Android’i de kullanmış birisi olarak iOS’un kullanım olarak Android’den çok daha ileri olduğunu söyleyebilirim. Yaklaşık 2007’den beri tüm iPhone modellerinde kullanılan iOS artık gerçekten oturmuş bir sistem. Kullanımı çok kolay ve erişim çok hızlı. Uzun süredir kullanımı nedeniyle cihaza uyumu en üst seviyede. Bu ne demek peki; örnek verecek olursak iOS telefonu çalıştırmak için 1 GB RAM’in yaklaşık 220 MB‘ını kullanır, buna karşılık bu oran Android’de 650 MB düzeyinde. Yani burada görülüyor ki iOS sistemi çok daha az bellek kullanıyor ve işlemleri böylelikle çok daha hızlı yapabiliyor. Teknik özellik konusunda bahsettiğimiz gibi işte burada RAM miktarının yüksek olması bize doğrudan bir artı sağlamıyor. Çünkü bu RAM’in büyük bir kısmını sistem kullandığı için bize az bir miktar kalıyor. iOS’da ise bu oran kullanıcıdan yana ve RAM’in büyük kısmı kullancıya kalıyor.

Uygulama Desteği ve Marketler

2008 yılında kullanıma açılan AppStore‘da yani iPhone uygulama marketinin de, Google Play Store‘dan üstün olduğunu söyleyebilirim. Bunda AppStore’un daha erken açılması ve daha revaçta olması önemli etkenler. Ayrıca piyasada özellikleri farklı olsa da iOS sistemini kullanan sadece 6 iPhone modeli olmasından dolayı, bu uygulamaların optimizasyonu yani uyumluluğu çok üst düzeyde. Elimizdeki her iPhone’a AppStore’daki ugulamalrın %95’ini yükleyebilir durumdayız. Play Store ise hem daha sonradan açılması hem de piyasada binlerce Android kullanan telefon olmasından dolayı uyumluluk konusunda sıkıntılar yaşatıyor. Play Store’da gördüğüm bir diğer sıkıntı ise uygulamaların iOS’a göre çok daha geç çıkması. Bir çok özellik ve uygulama AppStore’dan çok daha geç çıkıyor ve hatta AppStore’daki popüler uygulamaların bazıları henüz Play Store’da yok.

Üretici Desteği

Üretici desteği konusunda iPhone bariz bir şekilde üstün. Uzun süre kullandığım iki telefonda da bunu açıkça fark ettim. Apple şuan piyasadaki 6 iPhone modelinden 5’ine hala tamamen destek veriyor. Yani yeni bir güncelleme çıktığında bundan 3 sene önce aldığınız iPhone’a bile güncellemeyi kurabilirsiniz. Ayrıca bir güncelleme çıkar çıkmaz anında indirip kurmanız da mümkün. S4’de ise bu olay çok daha geri kalıyor. Genel olarak Android‘in bir sorunu olarak güncellemeleri hemen almanız mümkün değil. Ülke sıralarına göre gelen güncellemeleri uzun süreler bekleyebilirsiniz. Piyasada çok fazla Android kullanan cihaz olmasından dolayı bu yeni sürümlerin eski modellere gelmesi zaten imkansız, ancak Android kullanan ve amiral gemisi olarak adlandırılan en yeni modellerden kullansanız dahi güncellemeler konusunda bu tür uzun süreli beklemeler bazen canınızı sıkabiliyor.

Gelelim iPhone 5 – Galaxy s4 karşılaştırmamızda son yorumlara;

Karşılaştırmamızın sonuna en önemli faktörlerden birisini sakladık. Fiyat. Tabi ki herkesin cebinde çok fazla para yok, yani telefonun fiyatı da bizler için çok önemli. Türkiye’de yetkili satıcısı olmadığından iPhone modelleri ülkemizde genelde yüksek fiyatlara satılıyor. Samsung ise bu konuda daha uygun sayılacak düzeyde. Ancak malzeme kalitesi olarak baktığımızda S4’ün kullandığı plastik kaplamalar ve kapaklar ucuzlaştırıyor telefonu, ancak iPhone ise metal bir çerceve ve cam ekranıyla birlikte sunulduğundan daha sağlam bir his veriyor bize. Verdğimiz paranın hakkını sonuna kadar veriyor diyebiliriz. Toparlamak gerekirse iPhone almaya yetecek miktarda paramız varsa Samsung’u pek düşünmemek mantıklı olacaktır, ancak o kadar fiyatı veremem derseniz ise S4 daha uygun fiyatıyla akıllı telefon açığınızı kapatacaktır. Yine de karar sizlerin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git