• 1530 içerik
  • 24 kategori
  • 2954 yorum

iPhone 6’nın Kamerası Kaç Megapiksel Olacak?

Samsung, Nokia , HTC gibi  markalatın yeni nesil telefonları 20 megapiksel kamera sınırlarını zorlarken Apple 3 Nesildir kamera megapixseline dokunmuyor. Üstelik daha kötüsü de var. Yeni iddalara göre iPhone 6 cihazında da bu geleneği devam ettircek.

iPhone 5S kamerası 8MP çözünürlükte iken f/2.2 diyafram aralığı ile geliyordu. Yeni iPhone 6 da ise(Artık adına her ne der iseniz)  Sensörün boyutu 1/2.6 inç olarak belirlenirken, diyafram aralığı da f/2.0 ölçüsünde olacak. Bu gelişmelerin özellikle düşük ışıkta çekim kalitesini artıracağı belirtiliyor.

Yeni iPhone da diğer kameraları pixsel kavramıyla değilde başka bir özellikle sollayacak bir özellik var. ‘Optik imaj dengeleme‘ !

Telefonun OİS desteği sunucak olması piyasada sınırlı sayıda bu desteği sağlayan cihazların yanında güzel bir avantaj sağlayacak gibi görünüyor Apple’a.

Optik imaj dengeleme  yani OİS ne işe yarıyor derseniz kayıt yapan bir cihazın kayıt esnasından sarsılmaya bağlı görüntü kayması ve bozulmasını engelleme amaçlı geliştirilen teknolojidir. Günümüzde bu teknolojiye sahip olmayan telefonlar yada kameralar tripod kullanarak biraz zahmetin altına giriyor.

Megapixsel kavramı fotoğrafçılıkta kameranın gerçek performansını belirtmesi de bu konuda iPhone 5S diğer yeni nesil Samsung Galaxy Note 3, G2 gibi telefonların gerisinde kalıyordu. Bakalım iPhone 6’nın kamerası kaç Megapiksel olacak ve nasıl bir performans gösterecek? 

 

Onur

Yazar: Onur

#editör

Selçuk Üniversitesi Harita Mühendisliği öğrencisi. Aynı zamanda iOS editörü, büyük bir Apple hayranı, müzisyen.

80 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

bu yazıya 1 yorum var
cafer 15 Aralık 2014 / 16:24

ben bilmemki