iPhone Ekran Okuma Özelliği Kullanım Kılavuzu

Bu gün sizlere bahsedeceğim özellik, görme engelli insanlarımız için tasarlanmış olan ekranı okuma özelliği. Bu özelliğin ne kadar iyi ve stabil çalıştığını görünce büyük ihtimal sizde kullanacaksınız.

Ayarlar > Genel > Erişebilirlik > Konuşma > Ekranı Seslendir kısmından bu özelliğimizi aktif edebiliyoruz. İçinde Türkçe, Arapça, Almanca, İngilizce bir çok dilde ses desteği bulunmakta.  Burada da bir ufak nokta var ki çok seveceksiniz bunu, Türkçe’ye tıkladığınız da Gelişmiş Kalite dediğinizde aksan olarak bizim alıştığımız çok yakın bir aksan ile okumaya devam ediyor. Küçük bir indirme yaptıktan sonra kullanıma hazır oluyor.

Her ne kadar görme engelli vatandaşlarımız için olsa da günlük yaşamınızda da bu özelliği kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse aracınız ile gidiyorsunuz, haberleri merak ediyorsunuz diyelim. Bu özelliği aktif hale getirip haber sayfası açtığınız da otomatik olarak okumaya başlayacaktır.

Gayet anlaşılır bir Türkçe ile okuyorlar gerçekten ben çok beğendim. Ekran’a iki parmağınız ile tıkladığınız da okumaya başlıyor. Ekranda ne varsa okumaya başlıyor ve çok güzel bir Türkçe ile anlatıyor. İsterseniz kitap okutun isterseniz haber mükemmel bir özellik diyebiliriz.

Görüntülemeler
105
Konu Kategorileri:
Apple

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.