İşte iOS 9’un Özellikleri!

ios-9-ozellikleri.jpg

Apple’ın WWDC 15 etkinliğinde iOS 9’un özellikleri duyuruldu. İşte detaylar…

Siri Yenileniyor

iOS 9 ile birlikte Siri’ye yeni özellikler geliyor. Arabaya bindiğinizde Siri bunu algılıyor ve uyarı veriyor. Kulaklığınızı taktığınız anda otomatik olarak müzik uygulamasını devreye sokuyor. Ayrıca sesinizle Siri’ye komutlar verebileceksiniz. İstediğiniz bir uygulamayı veya fotoğrafı aç diyerek Siri sizin yerinize bu işlemi gerçekleştirecek.

Bölünmüş Ekran

iOS 9 ile birlikte iPad’e gelen bu destek ile aynı ekran üzerinden iki ayrı uygulama kullanılabilecek. Uzun süredir beklenen bu özellik, iPad Air, Air 2, iPad Mini 2 ve 3’te kullanılabiliyor.

Gizlilik Öne Çıkıyor

Siri üzerinden gerçekleştirdiğiniz bütün her şey Apple ID ile bağlantı kurmadan anonim şeklinde kayıt altına alınıyor.

Spotlight Güncellendi

Yenilen Spotlight ile uygulamayı açmadan istediğiniz bir gönderiyi Spotlight üzerinden arayabiliyorsunuz.

Apple Haritalar

Uygulamaya gelen toplu taşıma desteği sayesinde araçlar görüntülenebilecek. Ama bu özellik sadece Almanya, Çin ve Amerika da kullanıma sunuluyor.

Gazetelik Uygulaması

Bu uygulama yerine artık News uygulaması karşımıza çıkıyor. Dergi ve haber kaynaklarını takip etme imkanınız olacak.

Apple Pay

Passbook yerine Wallet olarak değişen uygulamada, bütün kart ve biletlerinizi aynı yerde toplama imkanı sağlanıyor. Apple Pay ile uyum sağlayan uygulamalar sayesinde istediğiniz bir şeyi Apple Pay ile satın alma şansınız olacak.

Notlar Uygulaması Yenileniyor

Uygulamanın tasarımında değişiklikler yer alıyor. Ayrıca uygulamada çizim yapma ve kısayoldan fotoğraf ekleme gibi özellikler de yer alıyor.

QuickType Özelliği iPad’te

Bu özellik sayesinde kopyala, kes, yapıştır gibi kısayollar klavyedeki yerini alıyor.

Güç Tasarruf Modu

Android’de yer alan bu özellik artık iPhone’da da olacak. Telefonunuzun şarjı azalsa bile 3 saat gibi bir süre daha kullanılabilecek.

Konsol Tarzı Oyunlar

Mobil oyunlar yenilenerek konsol kalitesine getiriliyor. Ayrıca bu oyunlar daha az boyutlarda olacak ve böylece yer kaplamayacak.

iOS 9 güncellemesinin Beta sürümü Temmuz’da kullanıcılara sunulacak. Tam versiyonunun da Sonbahar’da gelmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı git