Kaybolan Android Telefonu Bulmak için Ne Yapmalı?

Android Cihaz Yöneticisi ile kaybolan telefonunuzu  bulabileceğinizi duymuş muydunuz? Google’ın bu  bedava hizmeti ile kaybolan cihazınızı ya da tabletinizi kısa zamanda  bulabilir, hatta bulunduğunuz yerden telefonunuza kilitleme emri gönderebilirsiniz.

Google’ın önceki sene hizmete sunduğu Android Cihaz Yöneticisi’nin nasıl kullanıldığını öğrenen çok sayıda insan yok. Yapacağınız küçük bir uygulama sayesinde, kaybolan telefonunuzu kısa zamanda bulabileceksiniz

Androic Cihaz Yöneticisi (Android Device Manager) yalnızca mobil cihazınızı bulmakla yetinmiyor. Bulunduğunuz yerden mesaj iletip telefonunuzu kullanım dışı bırakabiliyor hatta telefonunuzdaki bütün doneleri silebiliyorsunuz. Şimdi anlatacağımız işlemler, bu uzanımı nasıl etkin olarak kullanacağınız size gösterecek.

İlk Adım

Bu versiyonun kullanılması için Android aletinizle etkileşimli bir Google profilinizin bulunması lazım. Bununla beraber aletin Android 2.2 ya da daha üst bir model olması gerekir.

İlk başta Android Cihaz Yöneticisi’nin etkin olup olmadığını bakacağız. Bunun yapmak için ilk başta cihazınızda yer alan Google Ayarları’na bakmanız gerekiyor. Karşınıza çıkacak ekranda  Android Cihaz Yöneticisi menüsüne giriniz. Ekranda iki alternatif çıkacak: Bu cihazın konumunu uzaktan belirle ve Uzaktan kilitlemeye ve fabrika ayarlarına sıfırlamaya izin ver.

Bu seçeneklerden ikisini de işaretlemeniz  lazım. Bundan sonra Android 4.1 ve bundan sonraki versiyonlara sahip kişilerin daha çok ayarla uğraşması lazım. Bu kişiler Google Ayarlar menüsünde bulunan  Konum seçeneğine girmeli. Bu alanda Konum seçeneğinin yanındaki anahtarı Açık tercihine getirip, önüne gelecek pencereden Kabul Et‘e tıklayarak, etkinleştirme işini bitiriyoruz.

Kayıp Telefonu Bulmak

Bu işlemleri uyguladıktan sonra Google’ın çıkardığı Android Cihaz Yöneticisi uygulamasını etkin duruma getirmiş bulunacaksınız. Geri kalan adımlar oldukça kolay. Cihazınız çalındığında yada kaybolduğunda Android Cihaz Yöneticisi sitesine girmeniz lazım. Sitede kaybolan cihazınızla etkileşimde olan  Google profilinizi girmelisiniz.

Buradaki profilinizde adınızı ve şifrenizi yazdıktan sonra önünüze Android Cihaz Yöneticisi’nin arayüzü çıkacaktır. Sistem Google Maps ile ahenkli bir şekilde işlemektedir. Sol üst tarafta profilinizle etkileşimli olan telefonunuz bulunuyor olacak. Onun altındaki seçeneklerden,

Görüntülemeler
70
Konu Etiketleri:
Konu Kategorileri:
Android

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.