• 1530 içerik
  • 24 kategori
  • 2954 yorum

League of Legends 2015 Dünya Şampiyonu Belli Oldu!

Riot Games tarafından üretilen ve 2009’dan bu yana büyük gelişme kaydeden League of Legends’ın 2015 Dünya Şampiyonası sonuçlandı. Avrupa’nın 4 farklı şehri olan Paris, Londra, Brüksel ve Berlin’de gerçekleştirilen turnuvayı milyonlar internetten izlerken, on binlerce seyirci de canlı olarak salonlardan takip ettiler.

“Worlds 2015” olarak geçen, 2015 League of Legends Dünya Şampiyonası’na 1-4 ve 8-11 Ekim tarihleri arasında Paris’in Le Dock Pullman isimli ünlü salonu ev sahipliği yaptı. Böylelikle grup aşamaları Paris’te tamamlanmış oldu. Çeyrek finaller için 15-18 tarihleri arasında Londra’ya geçen takımlar, burada SSE Wembley Arena’da sahne aldılar. Yarı finaller için 24-25 Ekim tarihleri arasında Brüksel’de sahne aldıktan sonra, büyük final için 31 Ekim’de Berlin’deki Mercedes-Benz Arena’da yerlerini alan takımlar, inanılmaz karşılaşmalar  ile izleyenleri mest ettiler.

  • Takımlar

2015 Worlds Takım Listesi

Çin: LGD Gaming, Edward Gaming, Invictus Gaming

Kore: SK Telecom T1, KOO Tigers, KT Rolster

Kuzey Amerika: Cloud9, Counter Logic Gaming, Team SoloMid

Avrupa: Fnatic, Origen, H2k-Gaming

LMS: ahq e-Sports Club, Flash Wolves

WildCard: paiN Gaming, Bangkok Titans

  • Gruplar

2015 Worlds Grup Aşaması

Grup aşaması 4 adet gruptan oluşuyordu. Her grupta 4 takım yer alırken, bu aşamaya Kore ve Avrupa takımları damga vurdu. A grubundan Flash Wolves ve KOO Tigers, B grubundan Fnatic ve ahq, C grubundan SKT Telecom T1 ve Edward Gaming, D grubundan ise KT Rolster ve Origen ekipleri adlarını bir üst tura yazdırmayı başardılar.

  • Eleme Aşaması

2015 Worlds Eleme Aşaması

Çeyrek finallerde KOO Tigers 3-1’lik skor ile KT Rolster’ı saf dışı bırakarak yarı finalde, Edward Gaming’i 3-0 ile süpüren Fnatic’in rakibi oldu. Origen ise Flash Wolves’i 3-1 yenerek yarı finalde, turnuvanın en büyük favorisi olan ve ahq ekibini 3-0 yenen SKT T1 Telecom ile eşleşti. Yarı finaller kuşkusuz büyük sürprizle sonuçlandı. Her iki karşılaşmalarda da kafa kafaya geçmesi beklenirken, öncelikle Avrupa şampiyonu unvanı ile gelen Fnatic, KOO Tigers’a 3-0 kaybederek turnuvadan elendiler. Avrupa’nın yarı finaldeki diğer temsilcisi olan Origen ise, yine 3-0’lık skor ile SKT Telecom T1’a yenilerek elendiler ve böylece turnuva finaline 2 Kore takımı çıkmış oldu.

  • Büyük Final

Geçtiğimiz sene 2 Samsung’un sponsorluğunu üstlendiği Koreli takımlar Samsung White ve Samsung Blue’nun final oynamasının ardından, 2015 Worlds’te de finalin adını 2 Kore takımı oluşturdu. Birbirinden eğlenceli gösteriler ve muhteşem sahne şovları ile başlayan final maçları gelip çattığında SKT T1 Telecom, sezon içerisinde olduğu gibi yine KOO Tigers’a hiç şans tanımadı ve finali 3-1’lik skor ile kazanarak 2015 Dünya Şampiyonu unvanını aldı. Finalde SKT’nin oynadığı takım oyunu, izleyiciler tarafından büyük alkış aldı.

Turnuvanın en değerli oyuncusu ödülü yani MVP’si, SKT T1 Telecom takımının üst koridor oyuncusu Jang Gyeong-Hwan yani “MaRin” oldu. MaRin finallerde Rumble oyunuyla göz doldururken, grup aşamalarındaki Fiora oyunları ile hafızalarda yer edindi. Turnuva şampiyonu olan SKT T1 Telecom, ödül olarak 1 Milyon doların sahibi oldu.

Cem

Yazar: Cem

#editör

Cem Yılmaz, 25 yaşında ve çevre mühendisi. 1995 Yılından beri bilgisayar ve 2003 yılından beri internet kullanıcısı olan yazar dostunuz; bilgisayar oyunları, basketbol ve animelere karşı ilgi duymakta. Namık Kemal Üniversitesi'ni bitiren yazar, intermediate seviyesinde İngilizce'ye sahip. Ayrıca yazar, boş zamanlarında bol bol twitch.tv/cemgineer adresinde yayın yapmakta ve MobilAmca Youtube kanalı için videolar hazırlamaktadır.

151 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.